Je problém odpadu z baterií vyřešen? Britští vědci vynalezli baterie z celulózy

Poptávka po udržitelném, etickém a levném skladování energie narůstá. Tlak přichází nejvíce od výrobců elektromobilů a přenosných zařízení, jako jsou mobilní telefony, tablety či notebooky. V současné době tyto technologie z velké části využívají lithium-iontové baterie, uvádí se na webu techxplore.com.

Alternativy k lithiovým bateriím, jako jsou sodíkové a draslíkové baterii, nemají dobrý rychlostní výkon a nabízejí omezené možnosti opakovaného nabití. Dalším problémem spojeným se všemi druhy současných baterií je, že je nelze po skončení životnosti snadno zlikvidovat, protože používají materiály, které nejsou udržitelné. U lithia je přítěží také problém morální. Těží se totiž v zemích, jako je Chile, Bolívie a Argentina, kde je těžba spojena s porušováním lidských práv.

Na anglické Bristolské univerzitě vyvinuly vědci nové uhlíkové elektrodové materiály založené na systému ledových matric. Tyto materiály se nazývají aerogely. Nanokrystaly celulózy jsou formovány do porézní struktury pomocí krystalků ledu, které jsou pěstovány a následně sublimovány. Ve struktuře tak zůstávají velké kanály, které mohou přenášet velké ionty sodíku a draslíku. Bylo prokázáno, že výkon těchto nových sodíkových a draslíkových iontových baterií překonává mnoho jiných srovnatelných systémů. A co je nejdůležitější, využívá materiál z udržitelných zdrojů – celulózu.

„Výkonnost těchto nových baterií nás ohromila. Existuje velký potenciál pro jejich další vývoj a výrobu zařízení ve větším měřítku s touto technologií“, řekl Steve Eichhorn, profesor materiálové vědy a inženýrství a světový lídr v oblasti technologií na bázi celulózy. „Tato práce by mohla nabídnout podporu udržitelným elektrickým vozidlům a rozsáhlým sítím pro ukládání energie v blízké budoucnosti“, doplnil.

Zdroj: texplore.com