Jde to i bez myši a klávesnice. Teď už k ovládání počítače bude stačit jen jazyk

V historii počítačů už se objevilo mnoho zajímavých a spíše okrajových řešení a nyní jeden startup ze San Franciska sestrojil takzvaný MouthPad, který umožňuje ovládat PC a další zařízení pomocí jazyka.

Toto zařízení umožní handicapovaným lidem bezproblémové ovládání počítače, které se v dnešní době stalo téměř nezbytným ve většině sfér života. Zařízení, které je dílem společnosti Augmental založené v roce 2019 skupinou absolventů prestižního MIT – Massachusetts Institute of Technology, je jakousi variací touchpadu neboli dotykové desky.

Zařízení se podle webu Techspot skládá z touchpadu, jehož senzory detekují a sledují pohyb jazyka na patře a dokonce poskytují možnost klikání jako u běžného touchpadu. Funkce levého tlačítka spočívá v pouhém přitlačení jazyka k patru, zatímco pravé tlačítko se aktivuje gestem sání. Společnost také plánuje v budoucnu rozšířit funkčnost přiřazením dalších funkcí pohybům hlavy nebo kousání.

Zařízení MouthPad, ačkoli je stále ve fázi beta, se k zařízením připojuje prostřednictvím Bluetooth a je kompatibilní s: Windows, Linux, macOS, iOS a Android. Umožní tedy spárování v podstatě s jakýmkoli dostupným zařízením.

Celé zařízení je velmi lehké, protože váží pouhých 7,5 g spolu s uchycením a krytem zabraňujícím poškození kousáním vyrobeným z voděodolné zubní pryskyřice. Rozměry zařízení MouthPad jsou 80 × 50 × 30 mm (v závislosti na provedení) a jeho tloušťka je pouhých 0,7 mm, a to s baterií, která umožňuje přibližně 5 hodin nepřetržitého používání. Po uplynutí této doby je třeba ji dobít, což trvá téměř 2 hodiny, a bylo vypočteno, že vydrží 500 nabíjecích cyklů.

Zařízení v současné době čeká na schválení americkou Federální komisí pro komunikace, která by ho měla schválit někdy ve třetím čtvrtletí roku 2023. Společnost rovněž připouští, že bude frontu objednávek upřednostňovat na základě potřeb a blízkosti San Franciska. Za zmínku také stojí, že se nebude vyrábět sériově, protože k výrobě zařízení je zapotřebí 3D sken zubů uživatele.

Tento uživatel si však bude moci nechat provést skenování co nejblíže své poloze a dodání zařízení po jeho dokončení se bude pravděpodobně pohybovat v rozmezí osmi až deseti týdnů, jako je tomu u jiných pokročilých zubních zařízení.

Zdroj: redakce, techspot.com