Řešení pro nevidomé? Bota s kamerou pro osoby se zrakovým postižením

Ultrazvuková bota pomáhá zrakově postiženým lidem v každodenním životě. Upravená verze boty má vytvořit nové možnosti navigace s kamerou s umělou inteligencí. Připomíná to navigační systémy autonomních automobilů přenesené na botu.

Bota od rakouské společnosti Tec-Inno se jmenuje InnoMake a má pomáhat zrakově postiženým lidem v každodenním životě vnímat překážky. Na přední straně boty jsou připevněny ultrazvukové senzory, které podle výrobce dokáží detekovat překážky až do vzdálenosti čtyř metrů.

Pokud senzory zaznamenají překážky, jsou uživatelé varováni vibracemi v botě nebo akustickým signálem. Ve voděodolném a prachuvzdorném pouzdře jsou také umístěny senzory, které detekují pohyb nohou, a LED dioda, kterou lze aktivovat, aby upozornila na uživatele a zabránila kolizi s kolemjdoucími.

Prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu mohou zrakově postižené osoby nastavit dosah senzoru a typ varování.

Řešení s umělou inteligencí pro inteligentní obuv
Řešení založené pouze na ultrazvuku má však nevýhody: nedokáže detekovat některé překážky, jako jsou schody nebo výmoly, a neposkytuje informace o typu překážky.

Společnost Tec-Inno proto od roku 2016 spolupracuje s Technickou univerzitou ve Štýrském Hradci na řešení AI. Nová verze se spoléhá na kameru s analýzou obrazu s umělou inteligencí v horní části boty. Tam má být také instalován mobilní čip, na kterém algoritmus běží lokálně.

Rozpoznávání obrazu má určit bezbariérový a bezpečný prostor pro chůzi z pohledu nohou a také rozpoznat a rozlišit objekty. Uživatelé tak budou moci určit, zda je překážka překonatelná, nebo nepřekonatelná, ať už se jedná o auto, nebo kolo.

Kamera také pomůže zrakově postiženým sledovat přechody, které na širokých ulicích často nemají úhel 90 stupňů přes silnici, uvedla společnost Tec-Inno. Společnost v současné době pracuje na prototypu chytré boty.

Big data z boty: Streetview pro zrakově postižené
Výzkumníci z TU Graz myslí na budoucnost a chtějí informace získané během nošení boty spojit do jakési navigační mapy Streetview pro zrakově postižené.

„V současné době má z údajů, které bota při chůzi sbírá, prospěch pouze její uživatel. Bylo by mnohem udržitelnější, kdyby tato data mohla být k dispozici i dalším lidem jako navigační pomůcka,“ říká Friedrich Fraundorfer, výzkumný pracovník, který se na projektu podílel.

V současné době se podává žádost o financování Rakouské agentuře pro podporu výzkumu (FFG). Obzvláště náročná je podle něj průběžná aktualizace a rozšiřování mapy, propojení se stávajícími daty a IT propojení systému bot.

Cílem vývoje je, aby bota pomocí kamery a mapy určovala svou přesnou polohu v prostředí, podobně jako to umožňuje vyhledávání AR v Mapách Google. „V našem vysoce inovativním světě musí být možná i alternativa k více než 90 let staré holi pro nevidomé,“ říká Fraundorfer.