Javelin, NLAW a TOW. Trojitá hrozba, která zlikvidovala více než 1600 ruských tanků na Ukrajině

Podle posledních zpráv přišlo Rusko během probíhajícího konfliktu na Ukrajině o značný počet svých bojových tanků. Dle amerických představitelů je pravděpodobné, že jich Rusko od začátku invaze ztratilo polovinu nebo více. Značný počet z nich má na svědomí právě zmíněná trojka zbraní Javelin, NLAW a TOW.

Ukrajinské malé bojové jednotky, vybavené nejmodernějšími protitankovými systémy Západu, dokázaly využít terénu, který dobře znají. Dokáží se takticky přesunout do pozic, odkud mohou útočit na ruské kolony a efektivně využívat své zbraňové systémy. Jedním z takových systémů je FGM-148 Javelin, nejmodernější přenosný protitankový systém typu „vystřel a zapomeň“, který dokáže zaměřit a zasáhnout pohyblivé cíle ze vzdálenosti 2 500 metrů, jak uvádí web NDTV.

Dalším významným přispěvatelem k zoufalé situaci Ruska je systém NLAW zkonstruovaný společností Saab Bofors Dynamics, který se ukázal jako vysoce účinný proti ruským tankům. Tato zbraň váží pouhých 12,5 kg, jak uvádí web Saab. Kromě toho byla od počátku invaze oceňována účinnost ukrajinské protitankové střely Stugna-P místní výroby.


Střela TOW je další zbraní, kterou ukrajinské síly používají s velkým účinkem. Jedná se o střelu odpalovanou z trubice, kterou může operátor ručně navádět na cíl. Ukrajinci používají modernější zbraně s vyšší pravděpodobností zásahu, aby zajistili, že tanky zasáhnou a celou kolonu zastaví.
Jakmile je kolona znehybněna, mohou ukrajinské síly zasáhnout a zničit vozidla umístěná mezi znehybněnými předními a zadními vozidly pomocí levnějších zbraní, jako jsou AT-4 a RPG-7. Tato taktika se ukázala jako velmi účinná a vedla ke ztrátě značného počtu ruských tanků.

Situace na Ukrajině zůstává napjatá a konflikt nevykazuje žádné známky zmírnění. Ukrajinská armáda se však ukázala jako velmi schopná a dobře vybavená a dokázala ruské armádě způsobit značné ztráty. Použití moderních protitankových systémů a taktiky se ukázalo jako velmi účinné a je pravděpodobné, že Ukrajina bude tyto zbraně s velkým úspěchem používat i v budoucnu.

Zdroj: redakce, ndtv.com, saab.com