Japonsko naplánovalo na leden své vůbec první přistání na Měsíci. Japonci budou teprve pátým národem pokud se to podaří

Japonská vesmírná agentura se připravuje na historicky první přistání na Měsíci. Sonda SLIM by se měla na jeho povrchu ocitnout v druhé polovině ledna 2024.

Očekává se, že sonda začne přistávat na Měsíci 19. ledna. Sestupová procedura by měla trvat až 20 minut. V případě úspěchu bude SLIM první japonskou sondou, která měkce přistane na povrchu Měsíce, píše agentura Jaxa.

Přistávací modul SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) byl k Měsíci vyslán počátkem září letošního roku. Po zhruba třech týdnech se mu podařilo úspěšně opustit oběžnou dráhu Země. Jeho vstup na oběžnou dráhu Měsíce je naplánován na 25. prosince 2023. Přípravy na sestup budou trvat téměř měsíc.

Cílem japonské mise je nacvičit přistání na Měsíci s přesností na 100 metrů. Díky úspěchu se Japonsko stane pátou zemí, která bezpečně dopraví kosmickou loď na Měsíc. Předtím to dokázaly Spojené státy, Čína, SSSR a Indie.

Letos se japonský přistávací modul HAKUTO-R při sestupu zřítil. Havarovala také ruská stanice Luna-25. Pokud se SLIMu nepodaří přistát 19. ledna, druhý pokus je naplánován na polovinu února 2024.

Zdroj: jaxa.jp