Jak ušetřit za topení? Pár tipů před zimou

Jak můžete ušetřit na účtech za topení? Tváří v tvář energetické krizi a náročné topné sezóně může mít každý ušetřený kilojoul cenu zlata. Připravili jsme pro vás příručku, která může být užitečná.

Letošní zima bude pro mnoho Čechů opravdu náročná a zvýšení účtů za vytápění pocítíme všichni. Nemůžeme si být jisti, jaké budou ceny plynu, ale již nyní je známo, že dálkové vytápění zdraží až o 40 %. Jaká opatření můžeme přijmout už teď?

České domy bývají energeticky velmi náročné. To se týká především starších budov, jejichž tepelná izolace není nejlepší a jejichž okenní a dveřní rámy přispívají ke značným energetickým ztrátám. Naštěstí existuje několik způsobů, jak minimalizovat náklady na vytápění.

Regulace teploty – instalace termostatu na radiátoru

Radiátorové termostaty jsou dobře známá řešení, která však nejsou vůbec standardní, zejména v budovách, kde nedávno proběhla poslední modernizace systému ústředního vytápění. Jejich instalace je poměrně jednoduchá a mnoho lidí ji zvládne i bez odborníka.

Cena sady, která se skládá z termostatického ventilu s hlavicí, začíná přibližně na cca 260 Kč. Radiátorový termostat může přinést značné úspory energie. Teplota nižší o jeden stupeň Celsia znamená přibližně o 5-8 % méně energie. Správná regulace teploty navíc přináší další výhody. Pokud je v místnosti příliš chladno, stěny promrzají a mohou se objevit plísně. Pokud je příliš teplo, trpí sliznice dýchacích cest, imunitní systém je oslaben a při vysokých teplotách se hůře spí a soustředí.

Je důležité si uvědomit, že aby termostat šetřil peníze, musí správně fungovat. To lze zajistit tak, že je jednou za měsíc odšroubujete a otočíte z minima na maximum. Na konci topného období je nutné ventily maximálně vyšroubovat a nechat je tak až do příštího podzimu.

Tato investice se jistě vyplatí. oužívání termostatických hlavic může ušetřit až 30 % energie potřebné k vytápění budovy, viz studie.

Jaká je ideální pokojová teplota?

Termostatické hlavice nám umožňují optimalizovat teplotu v místnosti podle našich potřeb. V koupelně by se měla pohybovat mezi 24 a 25 stupni Celsia, v obývacím nebo dětském pokoji je žádoucí teplota 21 stupňů, zatímco v ložnici postačí teplota mezi 17 a 19 stupni. Naopak v kuchyni by teplota topení neměla překročit 20 stupňů. Kuchyňské spotřebiče totiž produkují velké množství tepla, které zvyšuje teplotu v místnosti.

Dobrým zvykem je také snížit teplotu v místnostech, pokud se v nich nezdržujete. Pokud na celý den opouštíte dům, je vhodné snížit teplotu o několik stupňů. Totéž se doporučuje i pro neobydlené části budovy. Zde mohou pomoci inteligentní zařízení, která lze použít k přesnému naprogramování cílové teploty v místnosti v určitou dobu.

Větráte? Přemýšlejte u otvírání oken

Důležitou radou je správný způsob větrání místností v zimě. Jednoduchý zvyk zabraňuje plýtvání teplem. Postup je jednoduchý: několik minut před větráním ztlumte termostat, poté otevřete okno dokořán, abyste místnost co nejrychleji vyvětrali, a po zavření okna opět ztlumte radiátor.

Rychlé vyvětrání vpustí do budovy čerstvý vzduch a na rozdíl od dlouhodobého větrání otevřeným oknem nevede k ochlazování stěn v místnosti. Ztlumením radiátoru se zabrání zbytečné cirkulaci vzduchu a ztrácí se tak méně tepla.

Kromě toho je třeba pamatovat na používání rolet. Okna je nejlepší zavírat v noci a za špatného počasí a otevírat je, když svítí silné slunce. Tím se sníží tepelné ztráty a maximalizuje se přísun tepla prostřednictvím slunečních paprsků.

Nenechávejte zakryté radiátory

Čím menší je místnost, tím obtížnější je ji správně vybavit. Je však důležité mít na paměti, že radiátory by měly být co nejpřístupnější, aby vzduch mohl volně cirkulovat. Mezi radiátory a nábytkem se doporučuje dodržet vzdálenost alespoň 10-20 cm. Tato rada je důležitá zejména pro osoby žijící v bytových domech. Narušená cirkulace vzduchu může způsobit vyšší hodnoty měřičů tepla, než by měly být, což se projeví vyššími účty za vytápění.

Nechte si zkontrolovat kotel

Každý rok před topnou sezónou si prohlédněte své topné zařízení. Doporučuje se vyčistit kotel, kouřovod, nechat topný kotel odborně zkontrolovat, stejně jako zkontrolovat radiátory, odvzdušnit je a odstranit případné netěsnosti. To má vliv nejen na úspory, ale také na bezpečnost.

Radiátorové clony udržují teplo ve vašem domě

Clony na radiátor jsou velmi jednoduché, ale užitečné. Jedná se o pěnový materiál pokrytý hliníkovou fólií, která odráží teplo vycházející z radiátoru směrem ke stěně a směruje ho dovnitř místnosti. Stojí jen několik korun za běžný metr a umožňují úsporu energie 2 až 7 % v závislosti na kvalitě stínění.

Začíná podzim. Vyplatí se podívat se na možnosti, jak zlepšit systém vytápění ve vašem domě nebo bytě, abyste byli méně postiženi vysokými náklady na vytápění. Drahý plyn a uhlí jsou v letošní zimě téměř jistotou, a tak bude obtížné hledat úspory právě tam. Zbývá jen optimalizovat spotřebu energie.

Máte nějaké osvědčené tipy? Podělte se o ně do komentářů.

Zdroj: redakce, Wikipedia, eubac.org