Usaďte šéfa psychopata jedinou větou. Vy budete za borce, on za naprostého hlupáka
V zaměstnání často trávíme více času než se svou rodinou a přáteli. Málokdo má možnost si své kolegy vybrat a už vůbec ne nadřízeného. V práci jsme nuceni vycházet s nepřebernou paletou osobností… i těch narušených. Jednou z nejnebezpečnějších skupin v pracovním prostředí jsou psychopati.
U pracovního pohovoru a první dny zaměstnání obvykle okouzlující bytost. Člověk, ze kterého máte dojem, že jste si tzv. sedli. Postupem času ale začnete v přímém přenosu sledovat jeho razantní přeměnu. Z šarmantního „Dr. Jekylla“ se stane skutečný postrach pracovního prostředí „pan Hyde“.
Psychopati nejsou pouze nějací nepříjemní škarohlídi, ale osoby pozbývající empatii. Manipulátoři, kteří dovedou sledovat pouze vlastní zájmy. Odhalit je nějakou dobu trvá. Mnohokrát jejich chování omluvíte slovy: „… se dneska asi jenom blbě vyspal“. A najednou zjišťujete, že vám uběhla zkušební doba a vy se ocitli ve spárech predátora, pro kterého jste pouhým nástrojem k dosahování jeho vlastních cílů.
Dr. Jekyll a pan Hyde
Psychopatie je osobnostní porucha charakterizovaná nedostatkem empatie, nadměrnou sebedůvěrou a manipulativním chováním. Pracovní prostředí je pro psychopaty ideálním místem, kde mohou uplatnit své potřeby. Nejdříve se uvedou jako charismatičtí lídři, kteří vám dodají pocit klidu a bezpečí. Ve chvíli, kdy vás však mají přečtené, promění se v agresivní manipulátory, kteří využijí všech vašich slabin.
Vedoucí pozice jsou pro ně magnet. Jedná se o predátory, kteří k životu potřebují cítit moc a kontrolu. Motivuje je touha po dominanci, sebeprosazování a pocitu vlastní důležitosti. Přesto, že jim je prožívání emocí cizí, nechybí jim inteligence, díky které umí v lidech číst. Dávají pocit člověka, kterému se můžete svěřit, který vás chápe, aby se ve chvíli, kdy nad vámi získá kontrolu, proměnil v krutého tyrana.
Zvoní psychopatům hrana?
Čím dál více lidí si uvědomuje, že je život příliš krátký na to, aby dlouhodobě pracovali v toxickém prostředí. V minulosti bylo normou, že šéf má být nezpochybnitelnou autoritou nehledě na jeho lidské kvality. Nekompromisnost a bezohlednost byly považovány za známky síly.
Moderní pracovní prostředí se proměnilo. Hodnoty jako je empatie, týmová spolupráce a well-being se stávají hlavním motivátorem pro setrvání zaměstnanců. Zejména mladá generace přestává hledět na finanční ohodnocení a společenský kredit. V otázce výběru zaměstnání je sebevědomější a dává přednost „zdravým“ kolektivům a profesím se společenským přesahem.
Psychopati jsou proto dnes pod větším tlakem. Podřízení už nejsou ochotní tolerovat toxické chování. Více se zaměřují na rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Pracovní vztahy zakládají na vzájemném respektu. Ne všichni v každém životním okamžiku však ale máme možnost změny či výběru povolání. Není nutno klesat na mysli – na každého predátora existuje správná síť.
Jak zvládnout šéfa-psychopata?
Při práci s šéfem-psychopatem se dá doporučit jedna věta, kterou ho můžete reálně odzbrojit:
„A jak bys to udělal ty na mém místě?“
Touto otázkou ho postavíte do situace, kdy se bude muset vžít do vaší kůže, což mu bude činit problémy. Budete ho nutit k přijetí jiné role. Může ho to rozhodit natolik, že ho přimějete přehodnotit jeho postoje. Důležité je však mít na paměti, že jednáte s nebezpečným jedincem, který se umí velmi rychle přizpůsobovat okolnostem.
Při práci s psychopatem je vhodné udržovat věcnou strategii. Je dobré si zapisovat a dokumentovat vzájemné interakce a klíčová rozhodnutí, která by se dala překroutit a manipulovat proti vám. Stěžejní je udržovat patřičné hranice a nepouštět si podobné osoby k tělu. Veškerá slabost jimi bude použita proti vám v tu nejnevhodnější chvíli. Je dobré pečovat o dobré vztahy s kolegy, kteří můžou zažívat podobné zkušenosti. Psychopati jsou mistři v oslabování týmů a vztahů.
Jsou ovšem momenty, kdy nejlepší variantou je změnit pracovní prostředí. Změna povolání je stresová záležitost, nicméně kapitulace na vlastní hodnoty je nebezpečná mnohem více. Čas a zdraví jsou ty nejcennější komodity, které máme. Proto je fajn pamatovat na to, že nic a nikdo nestojí za jejich ztrátu.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]