Jak rakovina bolí? Profesor odhaluje příznaky, které nesmíte ignorovat
Lékařství a věda postupují mílovými kroky. Co platilo včera, neplatí dnes. Rakovina přesto patří k nejnebezpečnějším onemocněním. Za jeden z nejhorších symptomů rakoviny bývá dosazována bolest. Týká se každého případu? Jak se projevuje a dá se s ní vůbec bojovat?
Podle tiskové zprávy Všeobecné fakultní nemocnice v Praze uveřejněné 16. června 2023 onemocní rakovinou každý třetí člověk. Každých 20 minut v České republice zemře jeden člověk na rakovinu. Její výskyt se v posledních deseti letech zvýšil o 18 %.
Na vině je především nezdravý životní styl. Kouření, pití alkoholu a špatným stravovacím návykům se dá předcházet. Něco už člověk ve svém životě ovlivní hůře. Může to být například horší kvalita vzduchu, ale hlavně stres.
Stres často vychází z neustále se zvyšujícího tlaku na výkon každého z nás. Právě i díky tomu si často nedokážeme udělat čas na prevenci. Nechceme, bojíme se, nebo nemáme čas poslouchat své tělo. Ignorujeme tak potenciálně nebezpečné příznaky, dokud se nedostaví bolest.
Bolest není pouze jedna
Bolest je projevem těla, který upozorňuje na to, že něco není v pořádku. Může se proměňovat v čase. Ozývat se na jednom i několika místech. Zdaleka se nejedná o jeden totožný pocit. Má nejrůznější projevy a bývá popisována jako: tupá, ostrá, pálivá, pulzující, anebo se objevuje v podobě brnění, či svalové ztuhlosti.
Bolest jako důsledek rakovinového bujení má nejrůznější příčiny. Růst nádorů často utlačuje ostatní části těla. V některých případech dochází ke kompresi míchy, bolesti kostí, nebo periferní neuropatii. Bolesti mohou vycházet i z léčby. Tj. z nežádoucích účinků chemoterapie a ozařování, popř. z operací a provádění testů.
Rozlišit by se dala na akutní (rychle přicházející, velmi silná a závažná o kratším trvání), chronickou (mírná až závažná, trvající déle než tři měsíce) a průlomovou bolest (k té dochází i přes užívání léků na bolest).
Vyjádření odborníka
Prof. Andrew Davies, profesor paliativní medicíny na Trinity College v Dublinu, v rozhovoru pro angelinipharma.com uvedl, že z hlediska rakoviny se jedná o běžný příznak. Potýká se s ním až 80 % pacientů. Je často přítomná u samotné diagnózy. Popisuje i její dopady:
„… může mít obrovský dopad na životy pacientů. Neléčená, nekontrolovaná může způsobit celou řadu komplikací. Pacienti s bolestmi jsou často částečně imobilní. Může narušit spánek a ovlivnit lidskou psychiku. Pacienti s bolestmi musí častěji navštěvovat lékaře a nemocnice. To přináší větší nálož jejich pečovatelům, kteří pak nemusí být schopni chodit do práce…“
S bolestí velmi úzce souvisí i psychické problémy. Zejména pak s úzkostí a depresí. Pacienti trpící depresí bolesti hůře zvládají, čímž se dostávají do začarovaného kruhu. Podle prof. Davies je proto nutné se při léčbě soustředit na oba problémy současně.
Jak s ní bojovat?
Prof. Davies ale tvrdí, že „… přesto, že je častá, rakovinová bolest se dá velmi často dobře zvládnout tak, že jí pacienti nemusí trpět.“ Kruciální je správná diagnóza příčiny a zařazení jejího typu. Protože na každý se hodí jiný typ léčby. „Ne každá léčba zabírá na všechny typy bolestí.“
Samotná léčba rakoviny může bolesti způsobit nebo znásobit i přesto, že se léčba daří. Existuje mnoho nefarmakologických postupů, které mohou pomoci. Profesor zmiňuje například chladové terapie, TENS (tj. transkutánní elektrická nervová stimulace), ale i akupunkturu.
Od bolesti kostí může pomoci fyzioterapie, nebo operace. Někdo potřebuje anestezii v podobě nervových blokátorů, anebo infuzi lokálních anestetik. Proto je nutné léčbu přizpůsobit každému pacientovi individuálně.
Komunikace jako cesta k úspěchu
Jako naprosto zásadní faktor při zvládání bolestí spojených s rakovinou jmenuje prof. Davies komunikaci. Ta by neměla probíhat pouze na úrovni pacienta a lékaře, ale i opačně a zapojen by měl být i pečovatel. Pečující osoba může přispět celou řadou vysledovaných podnětů, které lékař nemá šanci odhalit. Nemusí si je pořádně uvědomovat ani samotný pacient.
„Je esenciální, aby podporovali (pečovatelé) pacienty v dodržování nastavené medikace ale zároveň informovali o tom, zda je nastavená léčba efektivní a nezpůsobuje vedlejší účinky.“
„… máme mnoho možností, jak zvládat bolesti spojené s rakovinou, problémy nastávají z hlediska zvládání velkého počtu pacientů najednou. Myslím, že problém je, že kontinuálně nemonitorujeme pacientovi bolesti. Proto je zásadní, když bolest není pod kontrolou a intervence způsobují vedlejší účinky, aby pacienti a jejich pečovatelé své lékaře informovali…“
… a závěrem dodává: „Všem pacientům bych vzkázal: je vždy něco, co může vaši bolesti ulevit, ne-li se jí úplně zbavit.“
Zdroj: vfn.cz, angelinipharma.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]