Jak odstranit připáleniny z hrnců bez drhnutí a námahy za 5 minut
Stačí chvilka nepozornosti a na hrncích se může při vaření objevit odolná připálenina, na kterou je obyčejná houbička se saponátem krátká. Než ale hrnec nekompromisně vyhodíte, vyzkoušejte ještě další možnosti.
Při vaření či ohřívání jídla je nesmírně důležité obsah hrnce čas od času promíchat, aby se na dně nezačaly tvořit tvrdé připáleniny, které je pak poměrně těžké odstranit. Jenže co když na chvíli zkrátka pozapomenete na to, že máte na sporáku hrnec, a vrátíte se k němu až ve chvíli, kdy je pozdě a odolná připálenina je na světě?
Základem je voda
Obsah hrnce můžete v takovém případě rovnou vyhodit, neboť je dost pravděpodobné, že jídlo kvůli připálenině zhořklo a je nepoživatelné. Následně je důležité začít rychle jednat a nenechat připáleninu úplně vyschnout. Nalijte proto do hrnce větší množství vody a nechte připálené jídlo odmočit alespoň po dobu jedné hodiny.
Tento krok většinou postačí. Připálenina se odlepí ode dna a hrnec je pak možné snadno vyčistit. V případě, kdy jste nechali hrnec na sporáku delší dobu, ale trik s odmočením nemusí stačit.
Na zběsilé drhnutí zapomeňte
Když nejde hrnec jednoduše s pomocí houbičky na nádobí umýt, spousta lidí začne houbičkou, či dokonce drátěnkou dno hrnce násilně drhnout. Takový krok sice pomůže k tomu, abyste se připáleniny zbavili, zároveň ale společně s ní s největší pravděpodobností odstraníte také ochrannou vrstvu nádobí, které pak můžete rovnou vyhodit. Vaření v poškozeném hrnci by totiž mohlo být zdraví nebezpečné. Kromě toho by se na něj pak jídlo ještě snadněji připalovalo. Drhnutí se tedy obloukem vyhněte.
Zapomenutý trik babiček
Před lety, kdy ještě nebylo tolik rozšířené nádobí s nepřilnavým povrchem, se mnohem častěji stávalo, že se jídlo na hrnce připalovalo. A kolikrát se zdálo, že připáleninu prostě nebude možné za žádných okolností odstranit. Naše babičky ale měly v rukávu různé finty, s pomocí kterých si dokázaly poradit i s tím nejhůře vypadajícím hrncem.
V první řadě je nutné nalít do hrnce větší množství vody a v ní rozmíchat asi 10 polévkových lžic octa. Pak vraťte hrnec na sporák a přiveďte vodu s octem k varu. Častokrát odvede velký kus práce už samotný ocet, a tak je dost možné, že se přípečky začnou samy od sebe ode dna odlepovat.
Pokud se tak nestalo, odstavte hrnec ze sporáku a nasypte do něj 1/2 šálku jedlé sody. Znovu promíchejte a nechte roztok působit asi 10 minut. Pak obsah hrnec vylijte a pusťte se do čištění. V tu chvíli by už měla jít připálenina s pomocí houbičky na nádobí snadno odstranit a brzy by měl být hrnec jako nový.
Ne vždy je jedlá soda vhodná
Je ale třeba mít na paměti, že i když je jedlá soda považována za šetrný čistič, nehodí se na všechny typy povrchů. Například drahé měděné nádobí může poškodit. Při kontaktu s mědí začíná jedlá soda rychle oxidovat a mohla by nevzhledně změnit vnitřek hrnce.
V případě měděného nádobí se tedy vyplatí sáhnout spíše po octu a soli. Nalijte do hrnce lžíci octa a přidejte jednu polévkovou lžíci soli. Vytvoříte tak čisticí hmotu, díky které bude možné bez obav vyčistit hrnec od všech přípečků a usazenin.
Pokud máte strach z toho, že by mohla sůl povrch hrnce poškrábat, vyzkoušejte ještě trik s černým čajem. Nalijte do hrnce vodu, vhoďte do ní 3 sáčky černého čaje a nechte asi 15 minut vařit. Možná budete překvapení, ale černý čaj nejenže dobře odstraňuje připáleniny, ale také působí jako skvělé odmašťovadlo.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]