Jak funguje první zařízení na světě na lidské kompostování?

Když umřeme, jsou dvě možnosti, o kterých se můžeme ještě za života rozhodnout. Buď se necháme pohřbít nebo spálit. Co kdyby ale existovala jiná cesta, která by byla šetrnější k životnímu prostředí a zanechala našim blízkým kousek z nás? Řešením může být lidské kompostování, což je nový trend, při kterém se těla proměňují v půdu během několika týdnů, píše deník The Sun.

Recompose se sídlem ve Washingtonu je první společností na světě, která tuto praxi nabídla, když v prosinci 2020 otevřela své brány. Po umístění do 3 metrových dlouhých ocelových trubek pokrytých dřevěnými štěpky lze těla rozložit a proměnit na 0,7 metrů krychlových půdy za pouhé čtyři týdny. Zbytky jsou udržovány při teplotě až 55 °C a během procesu se pravidelně otáčejí, aby bylo zajištěno, že se všechno, včetně kostí, rozpadne. Výsledný výživný kompost je pak předán zpět rodině, aby si s ním udělala, co se jim zlíbí.

„Viděli jsme, že asi polovina rodin si chce vzít domů všechnu půdu.Vědecky řečeno je to kompost a lze jej použít jako jakýkoli kompost, který byste si koupili v obchodě“, řekla Anna Swenson, manažerka společnosti Recompose.

Celý proces stojí v přepočtu 160 000 korun a údajně ušetří asi metrickou tunu CO2 na osobu, což odpovídá 40 propanovým nádržím. Je to jedna z mnoha možností navržená jako ekologičtější alternativa ke kremacím a pohřbům s vysokými emisemi uhlíku. Lidské kompostování bylo legalizováno ve Washingtonu v roce 2019, zatímco státy Colorado a Oregon přijaly podobnou legislativu později. Recompose říká, že nyní pracuje s více než 100 rodinami. Jiné kompostovací společnosti vznikly jinde.

Zdroj: thesun.co.uk