Jaderné cvičení Grom. Rusko testuje svou jadernou triádu. Co je v jejich arzenálu?

Rusko letos již podruhé uspořádalo strategické jaderné cvičení. Manévry, ačkoli se na ně svět díval s obavami, měly poměrně skromný personál. Ruskému prezidentovi o nich podal zprávu ministr obrany Sergej Šojgu, jak píše server Ukrinform.

Cílem manévrů Grom bylo nacvičit masivní jaderný útok v reakci na simulovaný jaderný útok nepřítele. Manévrů se zúčastnily raketové síly strategického určení, námořnictvo (zastoupené Severní flotilou) a letectvo.

Přítomnost celé jaderné triády (létající, pozemní a námořní nosiče) je sice působivá, ale cvičení Grom je pozoruhodné svým skromným personálním obsazením. Zúčastnilo se jí jedno odpalovací zařízení RS-24 Jars, jedna ponorka s jaderným pohonem projektu 667BDRM, K-114 Tula a dva strategické bombardéry Tu-95MS.

Ruská jaderná triáda

Bombardéry během cvičení vypálily řízené střely neznámého typu. Bombardéry Tu-95MS může nést mimo jiné rakety Ch-55 s doletem 3 000 km, vybavené jadernými hlavicemi o hmotnosti 200 kt, nebo ve variantě Ch-555 konvenční rakety o hmotnosti 300 kg, jak píše server Airforce Technology.

V Barentsově moři ponorka K-114 Tula vypustila balistickou střelu R-29RMU2 Sinieva. Jedná se o mezikontinentální balistickou střelu o hmotnosti více než 40 tun. Sinieva je dlouhá téměř 15 m a má průměr téměř 2 m, její dolet je 8 300 až 11 500 km. Střela může nést až 10 dílčích hlavic MIRV o hmotnosti 100 kilotun každá.

Posledním prvkem jaderné triády, který se cvičení účastnil, byla pozemní raketa RS-24 Jars. Byla vypuštěna z mobilního nosiče z oblasti kosmodromu Pleseck.

Jars je nejtěžší z raket použitých při cvičení, váží až 46 tun. Je dlouhá 23 metrů včetně bojové hlavice, má průměr necelé 2 metry a může zasáhnout cíl vzdálený 11 000 km, přičemž přesnost cíle (CEP) je 250 metrů.

Cvičení jaderného odstrašování

Podle oficiálního sdělení všechny vypálené rakety zasáhly určené cíle. Je třeba poznamenat, že cvičení Grom není ničím neobvyklým. Podobné manévry se pořádají pravidelně a informace o jejich konání byly (v souladu s mezinárodními dohodami) sděleny zahraničním partnerům. Od 17. do 30. října pořádá NATO také vlastní cvičení jaderného odstrašování Steadfast Noon 22.

Zdroj: redakce, ukrinform.net, airforce-technology.com