Izraelští vědci našli protilátky, které eliminují všechny varianty covid-19 s účinností až 95%

Vědci z univerzity v Tel Avivu izolovali dvě protilátky, které neutralizují všechny známé kmeny covid-19, včetně varianty omicron, s účinností až 95 %. Podle vědců může cílená léčba protilátkami a jejich dodávání do těla ve vysokých koncentracích sloužit jako účinná náhrada vakcín, zejména pro rizikové skupiny obyvatel a osoby s oslabeným imunitním systémem, jak píše server JPost.

Je možné, že použití léčby protilátkami odstraní nutnost opakovaného podávání posilovací dávky celé populaci, kdykoli se objeví nová varianta.

V předchozí studii vědci prokázali, že různé protilátky, které se tvoří v reakci na infekci původním virem, jsou namířeny proti různým místům viru. Nejúčinnější byly protilátky, které se vázaly na proteinový hrot (spike) viru ve stejném místě, kde se virus váže na receptor ACE2 buňky. V současné studii vědci prokázali, že dvě další protilátky nazvané TAU-1109 a TAU-2310, které vážou virový protein spike v jiné oblasti, než kde se dosud soustředila většina protilátek, jsou velmi účinné při neutralizaci variant delta a omicron.

Účinnost první protilátky TAU-1109 při neutralizaci kmene omicron byla 92 % a 90 % při neutralizaci kmene delta. Druhá protilátka TAU-2310 neutralizovala omikronovou variantu s účinností 84 % a delta variantu s účinností 97 %. Obě protilátky, klonované v laboratoři Telavivské univerzity, byly odeslány k testování, aby se ověřila jejich účinnost proti živým virům v laboratorních kulturách na Kalifornské univerzitě v San Diegu a proti pseudovirům v laboratořích Lékařské fakulty Bar-Ilanovy univerzity. Výsledky byly v obou testech stejné a stejně povzbudivé. Studie byla publikována v časopise Communications Biology.

Zdroj: jpost.com, nature.com