Íránské drony Šahed-136 na Ukrajině. Kde se tam vzaly a co umí?

Na Ukrajině se již nějakou dobu objevují různé drony íránské výroby, které používají Rusové. To vyvolává otázky, kolik takových strojů Kreml získal a jak dlouho je bude moci používat. Ukrajinská rozvědka poskytla své odhady bezpilotních letounů Šahed-136, které jsou skutečně působivé. Připomínáme, co jsou tato zařízení zač a jaké mají možnosti.

Ukrajinská rozvědka zjistila, že Rusko si objednalo 2400 bezpilotních letounů Šahed-136 kamikadze, jak v jednom ze svých projevů upozornil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský. Odhad se však týká pouze bezpilotních letounů Shahed-136.

Šahed-136 v ruských rukou

Bezpilotní letouny Shahed-136, v Rusku nazývané Geran-2, se začaly objevovat nad Ukrajinou na začátku září. V té době jich bylo možné nejen několik pozorovat, ale také sestřelit. Ukrajinští vojáci zveřejnili na internetu řadu fotografií a videí, na nichž jsou zachyceny ukořistěné „trofeje“. Získané vybavení také umožnilo bližší pohled na jejich součásti.

Jak informoval web Mil, tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov poukázal na to, že Írán nebyl schopen sám vyrobit bezpilotní letouny Šahed-136. Podle něj mají komponenty z různých zemí a je záhadou, jak je země, na kterou byly uvaleny sankce, mohla získat.

Střely Shahed-136 patří do kategorie „loitering“ munice, která může tvořit tzv. roj. To je možné díky speciálnímu mobilnímu odpalovacímu zařízení, které dokáže současně přepravit a následně vypustit pět dronů. Útoky takových formací představují vážnou hrozbu, protože velký počet zařízení může překonat protiletadlovou obranu a způsobit větší škody.

Přesné specifikace zařízení zatím nejsou známy. Podle dostupných informací však letouny Shahed-136 vyrábí společnost Shahed Aviation IRGC. Mají efektivní dolet 1 000 km a maximální dolet 2 500 km. Pravděpodobně jsou schopny nést 50kg hlavice a létat rychlostí kolem 180 km/h.

Zdroj: mil.in.ua, Wikipedia, redakce