Írán vyslal na oběžnou dráhu raketu se zvířaty. Další na řadě jsou lidé

Úřady v Teheránu oznámily úspěšné vypuštění půltunové kapsle na oběžnou dráhu se zvířaty na palubě. Írán rovněž představil záběry ze startu rakety a oznámil, že do vesmíru brzy poletí i jeho astronauti.

Zdá se, že íránský vesmírný program nabírá na obrátkách a země se možná brzy zařadí na krátký seznam zemí, které úspěšně vyslaly člověka do vesmíru. Předehrou k takové iniciativě je i právě oznámená mise, při níž Teherán vyslal do výšky 130 km kapsli s živými zvířaty na palubě, píše portál Time. Írán rovněž zveřejnil záběry ze startu své rakety:

Podle íránských úřadů by tamní astronauti měli na oběžnou dráhu kolem Země vzlétnout v příštích několika letech, přičemž stojí za zmínku, že se nejedná o první takovou iniciativu. Teherán čas od času vysílá do vesmíru své konstrukce. V září země informovala o úspěšném vypuštění výzkumné družice, zatímco v roce 2013 tvrdila, že úspěšně vyslala na oběžnou dráhu kapsli s opicí na palubě, která se poté úspěšně vrátila na Zemi.

Írán rovněž tvrdí, že jeho vesmírný program byl vytvořen čistě pro vědecké účely a že se o něj dlouhodobě zajímají USA a další západní země. Existuje totiž podezření, že je úzce spojen s vývojem raketového arzenálu země.

Zdroj: time.com