Invazivní mravenec ohnivák červený poprvé spatřen v Evropě. Jedná se o jednoho z nejnebezpečnějších druhů mravenců na světě

Vědci upozornili, že v Evropě byl poprvé spatřen ohnivý červený mravenec, který je považován za jeden z nejhorších a nejnebezpečnějších invazních druhů mravenců na světě, jak píše web Yahoonews.

Přestože v Evropě již dříve došlo k několika “zásahům” tohoto ničivého a bodavého jihoamerického druhu mravence, až do letošní zimy v Itálii nebyla na kontinentu nalezena usazená, dospělá kolonie. Tým španělských a italských vědců nalezl 88 hnízd ohnivých červených mravenců na ploše 5 hektarů poblíž sicilského obchodního přístavního města Syrakusy a na základě genetických testů určil, že kolonie mohly přijít po lodních trasách z Číny nebo Spojených států.

Pomocí sledování větru a modelování rozšíření druhu zjistili vědci, že polovina městských oblastí v Evropě je již vhodná pro napadení mravenci Solenopsis invicta. Oteplování klimatu, které se očekává při současných trendech, bude podporovat expanzi tohoto invazního mravence. Velká města, jako je Barcelona, Řím, Londýn nebo Paříž, by mohla být “značně postižena” tímto invazním druhem, který může kvůli své početnosti a agresivitě ovlivnit životní styl lidí, varovali vědci. S. invicta je jedním z nejhorších invazních druhů a může se šířit znepokojivě rychle.

Pokud úřady na šíření mravence ohnivého rázně nezareagují, mohlo by to mít vážné důsledky pro evropské ekosystémy, zemědělství a lidské zdraví, varovali autoři a upozornili, že jeho žihadlo je bolestivé a dráždivé a může způsobit puchýře a alergické reakce, které mohou vést až k anafylaktickému šoku. Koordinované úsilí o včasné odhalení a rychlou reakci v regionu je nezbytné pro úspěšné zvládnutí této nové hrozby, než se nekontrolovatelně rozšíří.

Výzkumníci uvedli, že veřejnost by mohla hrát klíčovou roli při odhalování S. invicta. Vzhledem k tomu, že se mravenci často vyskytují v městských a přilehlých oblastech. Pro netrénované pozorovatele je poměrně snadné odhalit jejich přítomnost díky jejich bolestivým žihadlům a charakteristickým kopečkům jejich hnízd.

Zdroj: redakce, Yahoonews