Improvizovaný dron zničil ruský tank tak, že do něj vletěl otevřeným poklopem

Tanky T-72B3 jsou nejpočetnější ruské tanky vybavené systémem řízení palby Sona-U s francouzským termovizním zobrazováním. Rusové však ztratili schopnost je vyrábět, takže zničení i opuštěných tanků je životně důležité, jako se stalo v tomto případě.

Na internetu se objevily záběry zničení ruského tanku T-72B3 Ukrajinci pomocí improvizovaného FPV dronu (pozn. redakce: FPV drony využívají náhlavní soupravu s kamerou). Dron vletěl do interiéru opuštěného tanku otevřeným poklopem, následoval výbuch munice. Ukrajinci si dobře uvědomují, že pokud daný tank nelze získat, je lepší ho zničit, píše portál TOPNews.

Tanky T-72B3 jsou modernizací z roku 2011, která ponechala pancéřování starších tanků T-72B (případně nahradila pouze kostky reaktivního pancíře Kontakt-1 kostkami Kontakt-5) a motor zůstal beze změny. Změny se dotkly především optoelektroniky.

Zde se tank dočkal velkého pokroku, neboť dostal systém řízení palby Sosna-U s francouzskou termovizní kamerou třetí generace Catherine-FC od firmy Thales a nový přesnější kanon 2A45M-5. Kromě toho byla automatická nabíjecí jednotka upravena pro použití novějších delších průbojníků APFSDS-(T). Naproti tomu varianta 2022 již používá jednodušší elektroniku starší generace, ale pancéřování bylo zesíleno větším počtem kostek ERA.

Ukrajinci naopak masivně využívají i komerční bezpilotní letouny, které po úpravách slouží jako improvizovaná cirkulující munice známá také jako kamikaze. Obvykle tyto drony nesou granáty, kazetové bomby nebo dokonce zmenšené protitankové granáty PG-7VL.

Ty se pak používají na běžnější cíle, zatímco plnohodnotná cirkulující munice v podobě dronů Warmate od společnosti WB Electronics se mimo jiné používá proti důležitějším cílům.

Zdroj: TOPNews