Ignorujete úklid obecního chodníku před domem? Hrozí vám tučná pokuta, úřady to bedlivě hlídají
Zima je za rohem a již brzo nás čekají sněhové nadílky, zatímco děti si budou užívat stavění sněhuláků a koulovaček, pro dospělé znamená sníh především jednu věc – povinnost odklízet ho z chodníků před svým domem. Mnoho vlastníků nemovitostí však tuto povinnost ignoruje a neuvědomuje si, že jim za to hrozí tučné pokuty.
Podle zákona o pozemních komunikacích jsou totiž majitelé přilehlých nemovitostí zodpovědní za údržbu chodníků a musí zajistit jejich schůdnost. To znamená, že pokud napadne sníh nebo se vytvoří náledí, musí ho neprodleně odklidit či posypat, aby se po něm dalo bezpečně chodit. A nejde jen o bezpečnost chodců – pokud by někdo na neuklizeném chodníku upadl a zranil se, může po majiteli domu vymáhat odškodné!
Odklizený sníh nepatří na vozovku
Ale pozor, ani ti zodpovědní občané, kteří sníh před svým domem poctivě odklízejí, nejsou bez viny. Velmi často se totiž stává, že odklizený sníh končí na vozovce. A to je velký problém! Nejen že tím znečišťují již uklizenou silnici, ale hlavně vytváří nebezpečné překážky pro řidiče. Policisté už řešili řadu případů, kdy kvůli nahrnutému sněhu došlo k vážné nehodě.
Správný postup je uklidit sníh podél chodníku nebo na přilehlý trávník či zelený pruh. Pokud tuto povinnost zanedbáte a k nehodě opravdu dojde, můžete dostat pokutu až 300 000 Kč! Nehledě k tomu, že vás poškozený může žalovat a vymáhat po vás odškodné.
Zákon mluví jasně
Začněme tím, co přesně od vás zákon očekává. Podle zákona o pozemních komunikacích č. 13/1997 Sb., konkrétně v § 27 odst. 7, je údržba chodníků a přilehlých komunikací záležitostí, kterou nelze brát na lehkou váhu. Obce mají právo vydávat nařízení, která stanoví konkrétní způsob, rozsah a lhůty pro údržbu chodníků. To znamená, že pokud vaše obec vydala takové nařízení, měli byste se s ním neprodleně seznámit.
Pokud se tímto nebudete řídit a někdo kvůli vašemu neupravenému chodníku uklouzne a zraní se, můžete být také považováni za odpovědné za vzniklou škodu. A věřte, že takové případy se již opravdu staly a byly řešeny i policejními orgány. Myslete na to, že zanedbání vaší povinnosti může mít reálné důsledky nejen pro vaši peněženku, ale i pro zdraví a bezpečnost ostatních.
Možná vás překvapí, že právní experti vedou debaty o tom, zda jsou některé vyhlášky, které obce vydávají, vůbec právně účinné. Například, zda vůbec mohou ukládat povinnosti vlastníkům nemovitostí nad rámec toho, co stanovuje zákon. Ale nenechte se zmást – i když je právní účinnost těchto nařízení někdy zpochybňována, můžete se přesto dostat do problémů, pokud je ignorujete.
Pozor i na to, čím své chodníky posypáváte, každá obec má svá pravidla
Podle českého práva je každá obec oprávněna stanovit nařízením, jakým způsobem a v jakých lhůtách mají být závady ve schůdnosti komunikací odstraněny. I když zákon přímo neukládá vlastníkům přilehlých nemovitostí povinnost odklízet sníh, nepřímo tuto povinnost lze odvodit z odpovědnosti za škodu. Pokud kvůli neodklizenému sněhu dojde k nehodě nebo zranění, vlastník nemovitosti může být shledán odpovědným.
Změny v zákoně o pozemních komunikacích, konkrétně novelizace zákonem č. 97/2009 Sb., přinesly sjednocení odpovědnosti za škodu na všech typech komunikací. To znamená, že nyní není rozdíl mezi odpovědností za chodníky a ostatní pozemní komunikace. Jednoduše řečeno, pokud vlastníte nemovitost, která sousedí s chodníkem, měli byste být na pozoru.
Nicméně je třeba mít na paměti, že vyhlášky a nařízení obcí mohou podrobněji upravovat, jak má být údržba komunikací prováděna. To zahrnuje nejen časové lhůty, ale i to, jaké materiály smíte použít při posypu – některé obce například zakazují použití soli.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]