Hvězdný motor by mohl pohánět celou naši sluneční soustavu. Nikdo ale neví, co přijde potom

Vědci z celého světa pracují na způsobech, jak zničit nebo alespoň přesměrovat zabijácké asteroidy dříve, než zasáhnou Zemi. Ale co když se ukáže, že naši planetu ohrožuje celá sprška asteroidů? Nebo by Zemi ohrozil jiný vesmírný jev, například výbuch supernovy blízké hvězdy?

V těchto případech by naše přežití nemuselo záviset na zastavení ničivé události, ale na nasměrování oběžné dráhy Země mimo hrozící peklo. Astrofyzik Matthew Caplan z Illinoiské státní univerzity nyní navrhl „hvězdný motor“, který by teoreticky mohl přesunout celou naši sluneční soustavu z jedné části Mléčné dráhy do druhé. Studie popisující tento stroj byla publikován v časopise Acta Astronautica.

Zařízení by fungovalo podobně jako raketa. Bylo by umístěno v blízkosti Slunce a pomocí Dysonovy koule by shromažďovalo hmotu z hvězdy, poté by ji rozdělilo na vodík a helium a vytvořilo protichůdné proudy energie. Hélium by se spalovalo ve fúzních reaktorech a vytvářelo by zpětný proud, zatímco atomy vodíku by se zpracovávaly v urychlovači částic, který by urychlený vodík chrlil proti povrchu Slunce, čímž by se zabránilo zničení stroje hvězdou, jak píše server Futurism.

Caplanův pohon by fungoval jako obří remorkér, který by Slunce tlačil ze současné polohy na novou rychlostí asi 50 světelných let za milion let. To se nemusí zdát příliš rychlé, ale o události, která by vyžadovala použití slunečního motoru, bychom pravděpodobně věděli tisíce nebo dokonce miliony let předem.

To znamená, že Caplanův pohon by byl dostatečně rychlý na to, aby vytlačil Slunce z cesty hrozící katastrofě, a díky gravitaci by Země a ostatní planety následovaly hvězdu.

Zdroj: redakce, futurism.com, science.org