Hubbleův kosmický dalekohled dočasně pozastavil pozorování kvůli poruše

NASA uvedla, že teleskop se před více než týdnem dostal do stavu hibernace, když se porouchal jeden ze tří zbývajících gyroskopů, součást zaměřovacího systému.

NASA uspořádala tiskovou konferenci, na které informovala o provozu Hubblova teleskopu. Vesmírná agentura potvrzuje svůj plán, že Hubblův teleskop bude pokračovat ve svém provozu po celé toto i příští desetiletí. Pokud se tak stane, bude to neuvěřitelný úspěch, protože dalekohled nedávno oslavil 34. narozeniny, píše web Space.

Dle webu ABC News Hubblův teleskop zůstává bezpečný, ale neaktivní, protože letoví dispečeři zjišťují, jak postupovat dál, uvedli úředníci. Vesmírná agentura plánovala nastínit další postup v úterý.

Hubblův teleskop dostal šest nových gyroskopů během poslední návštěvy astronautů v roce 2009. Otáčející se kolečka těchto zařízení udržují stabilitu dalekohledu a jeho správný výhled tím, že sledují otáčení teleskopu a jeho polohu v prostoru.

Tři gyroskopy již nefungují. NASA uvedla, že 34 let stará observatoř by mohla pokračovat v objevech pouze s jedním nebo dvěma dobrými gyroskopy.

Raketoplán Discovery dopravil Hubblův teleskop na oběžnou dráhu v roce 1990. Jeho větší a výkonnější nástupce, Webbův vesmírný dalekohled, odstartoval v roce 2021.

Zdroj: ABC News, Space