Hra FIFA je plná rasových stereotypů, projevují se ve statistikách hráčů, tvrdí studie
Vědecká studie hry Fifa20 ukazuje, že hra kopíruje rasové stereotypy, které jsou ve sportu hluboce zakořeněné. Hra upravuje atributy a hodnoty hráčů, podle toho, jaké jsou rasy, píše server The Conversation.
Ve hře si hráči mohou vybrat, zda budou hrát za téměř jakýkoli profesionální klub nebo národní tým. Jedná se o digitální verze současných reálných týmů, mezi nimiž jsou hráči od Kyliana Mbappého z Paris St Germain po Samanthu Kerrovou z Chelsea. Úroveň výkonnosti každého hráče je určena skóre od 1 do 99, které mu přidělí tým pro sběr dat ve hře a podle kterého se určí jeho pořadí ve hře.
Toto skóre je souhrnnou hodnotou bodů, které hráč získá za 29 různých kompetencí. Ty se pohybují od schopnosti hráče provádět „dlouhé střely“ a toho, jak vysoko dokáže „vyskočit“, až po jeho „sílu“ a „agresivitu“. A skóre jsou založena na interpretaci kompetencí hráče v reálném světě, kterou provedl specializovaný tým pro sběr dat.
Vědci zkoumali souhrnné skóre přidělené bílým a černým digitálním hráčům, kteří byli zařazeni mezi 100 nejlepších hráčů hry. Zjistili, že pokud jde o kompetence, které hra sama klasifikovala jako „fyzické“, měli černí hráči téměř ve všech případech vyšší skóre než bílí hráči.
To se týkalo například jejich rychlosti sprintu (79,15 ku 71,63), schopnosti skákat (78,19 ku 71,24), fyzické síly (76,69 ku 72,0), rovnováhy (76,69 ku 75,45) a úrovně agresivity (74,04 ku 71,5).
Pokud jde o atributy, které hra klasifikovala jako vztahující se k technickým nebo kognitivním schopnostem hráče, byl patrný opak. Skóre bílých digitálních hráčů bylo téměř ve všech kategoriích v průměru vyšší než u hráčů černé pleti.
Bílí hráči měli vyšší průměrné skóre za schopnost přejít přes míč (72,29 ku 71,35), přesně provést volný kop (67,98 ku 64,53) a přesně zakroutit přihrávku (74,53 ku 71,04). Vyšší skóre získali také za klid (85,4 ku 84,62).
Zjednodušeně řečeno, studie zjistila, že souhrnné skóre sportovních vlastností digitálních hráčů přímo souvisí s rasovými stereotypy spojovanými s černými a bílými fotbalisty v reálném životě. Sociologické studie o rasismu ve sportovních komentářích opakovaně zjistily, že komentátoři fotbalových zápasů v drtivé většině „vidí“ a chválí bílé sportovce za jejich inteligenci a černé hráče za jejich vrozenou fyzickou zdatnost – i když černí a bílí fotbalisté dělají ve skutečnosti na hřišti úplně totéž.
Zdroje: theconversation.com, tandfonline.com