Houfnice Bohdana znova na scéně. Má podvozek z Tatry a Ukrajinci si ji postavili celou sami

Ukrajinci posílají na frontu první exempláře samohybné houfnice 2S22 Bohdana. Jde o zbraň, kterou sami vyvinuli na základě již používaného prototypu.

Jediný exemplář houfnice 2S22 Bohdana, který Ukrajinci v roce 2018 představili, byl jakýmsi experimentem. Díky účasti v osvobozovací operaci na Hadím ostrově se stal velmi medializovaným. Současně se pak ukázalo, že prototyp si v boji vede velmi slibně, a bylo rozhodnuto o zahájení sériové výroby. Na začátku května se na internetu objevily fotografie z výrobního závodu a nyní byla houfnice spatřena v terénu, na jedné z ukrajinských silnic, jak píše web INF.

Srovnání nové fotografie s dřívějšími snímky z výroby podle názoru většiny analytiků a pozorovatelů potvrzuje, že se jedná o sériovou jednotku. Souhlasí to i s avizovaným harmonogramem, podle kterého se první houfnice ze sériové výroby měly dostat na frontu na začátku léta.

Z dříve uváděných informací jsme se mohli dozvědět, že některé drobné technické nedostatky z prototypu budou v sériové výrobě odstraněny. Podle původních zpráv měly být hlavní konstrukční změny provedeny na podvozku, později se pozornost zaměřila také na kabinu, ale přesné podrobnosti o tom nebyly nikdy uvedeny.

Na nejdůležitějších aspektech bojových schopností se nic nezměnilo. Houfnice používá náboje ráže 155 mm, což je primární munice v zemích NATO, která je na Ukrajinu dodávána ve velkém množství.

Houfnice je schopna vést palbu na cíle na vzdálenost maximálně do cca 50 km (se standardními nepodporovanými náboji se tato vzdálenost smrskne na cca 40 km). Průměrná rychlost střelby je šest ran za minutu. Hlavně z těchto důvodů je houfnice někdy srovnávána s polskou kanónovou houfnicí Krab vyráběnou v Hutě Stalowa Wola. Ukrajinské zařízení se však liší rozměry a hmotností, váží přibližně 22 tun.

Houfnici čeká další vývoj

Ukrajinci plánují další úpravy tohoto zařízení. Současné sériové jednotky používají, stejně jako prototyp, pohon 6×6. Na veletrhu IDEX-2023 v Abú Zabí však byl představen koncept 2S22 Bohdana s o poznání většími rozměry, jak se uvádí na webu Army Technology.

Zařízení, které někteří označují jako „Bohdana 3.0“, by bylo založeno na podvozku českého čtyřnápravového nákladního automobilu Tatra T815 s pohonem 8×8. Stále mělo jít o houfnici používající munici ráže 155 mm, ale zároveň s vylepšeným plně automatickým nabíjecím mechanismem.

Zdroj: redakce, inf.news, army-technology.com