Hackerská skupina napojená na Rusko se nabourala do účtů na Facebooku a zveřejnila falešné záběry ukrajinských vojáků, kteří se vzdávají

Společnost Meta v neděli v tiskové zprávě uvedla, že odhalila a odstranila dvě dezinformační kampaně vedené skupinami z Ruska a Ukrajiny, napsali na webu Business Insider.

Jednu z kampaní měla na svědomí skupina Ghostwriter, která je napojená na Rusko a zabývá se hackerskými a dezinformačními útoky. Meta uvedla, že Ghostwriter získal přístup k účtům skutečných lidí na Facebooku, kde pak zveřejňoval dezinformace.

„Zjistili jsme pokusy zaměřené na lidi na Facebooku, kteří na YouTube zveřejňovali videa zobrazující ukrajinské vojáky jako slabé a vzdávající se Rusku, včetně jednoho videa, které tvrdilo, že ukazuje ukrajinské vojáky vycházející z lesa, zatímco vyvěšují bílou vlajku kapitulace,“ uvedla Meta.

Společnost Meta zavedla dodatečné zabezpečení cílových účtů a informovala uživatele, jejichž účty byly ohroženy. „Zablokovali jsme také domény, které tito hackeři používali, aby se pokusili oklamat lidi na Ukrajině a kompromitovat jejich online účty,“ uvedla společnost.

Další dezinformační kampaň využívala síť falešných účtů patřících fiktivním osobám, které tvrdily, že sídlí v Kyjevě. „Tato operace provozovala několik webových stránek, které se vydávaly za nezávislé zpravodajské kanály a zveřejňovaly tvrzení o tom, že Západ zradil Ukrajinu a že Ukrajina je zkrachovalý stát,“ uvedla Meta. Profilové obrázky těchto falešných účtů byly pravděpodobně vytvořeny pomocí umělé inteligence, tzv. generativní adverzní sítě.

Facebook v pátek vydal rady pro ukrajinské uživatele, jak zabezpečit a uzamknout své účty. Rusko v pátek oznámilo, že omezí přístup na Facebook s tím, že údajně cenzuroval státní média.

Nick Clegg, prezident společnosti Meta pro globální záležitosti, vydal prohlášení, v němž uvedl, že ruské úřady požádaly společnost Meta, aby přestala ověřovat fakta a označovat obsah zveřejňovaný státními médii.

Společnost Meta zakázala ruským státním médiím provozovat reklamy a vydělávat peníze na svých platformách.

Zdroj: businessinsider.com