Granátomet RPG-76 Komar byl Polákům k ničemu. Ukrajincům stále dobře slouží
Protitankový granátomet RPG-76 Komar byl před lety stažen z výzbroje polské armády, ale na Ukrajině se ukazuje jako velmi užitečný. Nové video dokazuje, že navzdory více než 1,5 roku trvajícím bojům mají Ukrajinci granátomet v oblibě. Jaké jsou vlastnosti granátometu Komar RPG-76?
Ačkoli válka na Ukrajině spotřebovává velmi velké množství protitankové techniky, zdá se, že zásoby Komarů dosud nebyly vyčerpány a tyto zbraně se stále používají.
Připomíná to krátké video, které bylo podle ukrajinských zdrojů natočeno nanejvýš před několika týdny. Je na něm vidět voják, který střílí z granátometu RPG-76 Komar.
Granátomet RPG-76 Komar
Protitankový granátomet RPG-76 Komar je zbraň na jedno použití, kterou původně vyvinulo Polsko ve spolupráci s Bulharskem. Bulhaři nakonec od spolupráce odstoupili, v důsledku čehož byly všechny součásti Komaru vyvinuty v Polsku, jak píše server Military Factory.
Zbraň se vyráběla v 80. a 90. letech 20. století, kdy bylo vyrobeno přibližně 100 000 exemplářů granátometu. Přestože Komar splňoval konstrukční směrnice, nemohl být kvůli změně předpisů používán. Jeho projektil neměl samozhášecí zařízení, takže pokud minul cíl, letěl, dokud mu nedošlo palivo, a mohl po pádu představovat hrozbu.
V důsledku toho skončily desítky tisíc granátometů ve skladech a v následujících letech je Polsko prodalo různým zahraničním zájemcům. Výjimečně skončily v rukou polských vojáků během misí v Iráku a Afghánistánu. Ukrajina pravděpodobně obdržela celou, poslední várku uskladněných Komárů, tedy přes 24 000 granátometů.
Vlastnosti zbraně
RPG-76 Komar je ve složeném stavu dlouhý pouhých 80 cm a váží jen 2 kg, což vojákovi umožňuje nést i několik kusů. Roznětka projektilu je umístěna v jeho zadní části, takže zbraň nevybuchne například při dopadu hlavice na zem.
Při výstřelu se zplodiny rozptylují do stran, takže za odpalovacím zařízením nevzniká „zóna smrti“ a je možné střílet z úkrytů, uzavřených místností nebo zákopů – podmínkou bezpečnosti je asi 5 metrů volného prostoru po stranách střelce. Účinný dostřel je přibližně 150 m na pohyblivé cíle.
Navzdory své nízké hmotnosti proniká střela Komar přibližně 260 mm pevné oceli. To sice nestačí na čelní pancíř moderních tanků, ale umožní jejich poškození a stačí na zničení jiných obrněných vozidel nebo různých opevnění.
V této roli Komar dobře funguje jako levný a snadno dostupný doplněk drahých protitankových střel, jako je Javelin, jejichž použití proti nákladním automobilům nebo lehce pancéřovaným transportérům by bylo neekonomické.
Zdroj: redakce, militaryfactory.com, Wikipedia