Globální oteplování je příčínou vysychání největší vodní nádrže USA. Objevují se už i mrtvoly vyplavené na povrch

Už více než deset let díky globálnímu oteplování klesá hladina vody v nevadském jezeře Mead, největší nádrži v okrese Clark v Las Vegas a jedné z největších nádrží ve Spojených státech. Nejprve přišlo sucho a poté se začaly objevovat lidské ostatky. Že by „devadesátky“ po americku?

Jak uvedla CNN, dne 1. května se kvůli poklesu vody v důsledku regionálního sucha se objevil hrůzný nález na břehu nádrže: kovový sud s mrtvolou, která byla do vody vhozena před více než 30 lety.

Jen o několik dní později se v zátoce Callville Bay v jezeře Mead objevily další lidské ostatky, uvedli zástupci Správy národního parku (NPS) ve svém prohlášení. Nález „lidských kosterních pozůstatků“ nahlásil svědek 7. května přibližně ve 14 hodin místního času a strážci NPS ostatky vyzvedli.

Oblečení a obuv nalezené na rozloženém těle v sudu naznačují, že osoba zemřela někdy v polovině 70. až na začátku 80. let, uvedli zástupci lasvegaské městské policie (LVMPD) ve svém prohlášení.

„Domníváme se, že se jedná o vraždu v důsledku střelného zranění,“ uvedl poručík Ray Spencer z oddělení vražd LVMPD. Totožnost oběti není známa, ale tyto informace zveřejní úřad koronera okresu Clark, jakmile budou k dispozici, uvedli zástupci LVMPD.

Dvě sestry našly druhý soubor ostatků, lidskou čelist s připojenými zuby, na obnaženém písečném břehu, když se na jezeře projížděly na paddleboardu.

Jak se píše na webu LiveScience, jezero Mead zásobuje vodou více než 40 milionů lidí v sedmi státech USA a v severním Mexiku. Je tvořeno Hooverovou přehradou, napájeno řekou Colorado a leží asi 48 km východně od Las Vegas. Při maximální kapacitě pojme 36 bilionů litrů vody, uvádí NASA Earth Observatory (NEO). Naposledy se však nádrž blížila plné kapacitě v roce 1999 a od té doby hladina vody neustále klesá. Oteplování způsobené změnou klimatu zhoršuje přetrvávající sucho, které může být nejhorším obdobím sucha v regionu za posledních více než 1 000 let, uvedla NEO.

V srpnu roku 2020 dosáhla hladina jezera Mead jen asi 35 % své kapacity. Letos 9. května, byla hladina jezera Mead naměřena ve výšce asi 321 metrů nad mořem, což je zhruba o téměř 50 metrů méně než v roce 2000 a zároveň je to nejnižší zaznamenaná hladina od 30. let 20. století, uvedla CNN.

A protože je konec regionálního sucha v nedohlednu, mohou se z hlubin nádrže znovu vynořit další dlouho skrývaná tajemství. „Nikdo neví, co v jezeře Mead najdeme. Není to špatné místo na vyhození těla,“ řekl bývalý starosta Las Vegas, Oskar Goodman.

Zdroj: cnn.com, livescience.com