Geniální optická iluze deformuje tváře hollywoodských hvězd

Iluze a optické klamy má lidský mozek rád. Jsou pro nás zajímavé a to z toho důvodu, že ukazují, jak lidská mysl funguje, respektive jak je možné ji obejít. Internetem se nyní šíří zbrusu nový optický klam, který rozhodně stojí za zhlédnutí, jak píše server Chip.

Optickou iluzi představil na sociální síti TikTok tvůrce s přezdívkou @stevepsychology, student psychologie na Cambridgeské univerzitě, vlastním jménem Steve Rathje. Ten ukázal svým divákům obrázky slavných osobností, vždy po jedné fotce vlevo a vpravo. Uprostřed těchto snímků je umístěn bílý křížek a přesně na něj má divák upínat svůj zrak.

Podle pokynů se máte dívat na bílý křížek mezi fotografiemi. Není k tomu potřeba žádné zvláštní soustředění, stačí se na to jen podívat. Herci, kteří se na fotografiích mění, budou mít zkřivené obličeje. Je tomu skutečně tak, nebo je to jen optický klam? Stejně jako u ostatních je i zde příčinou skutečnost, že naše oko není dokonalé a může být oklamáno. Zde se jedná konkrétně o použití nepříliš rozvinutého periferního videa.

Pokud se tedy na měnící se obličeje díváte pouze periferně, protože se stále soustředíte na bílý kříž, jejich tváře se vám budou zdát rozmazané. Předpokládáme, že potřebujete alespoň dvě fotografie, s jednou to nepůjde. Na základě slabšího videa mozek zobrazí to, co pravděpodobně vidí oko, a tak dojde ke zkreslení.

Zdroj: chip.cz, thesun.co.uk