Tato iluze ve vás vyvolá pocit, že vás pohltila černá díra. Přesvědčte se sami

Optický klam popsaný v časopise Frontiers in Human Neuroscience v nás může vyvolat pocit, že se černá díra před námi zvětšuje.

O tom, zda iluze skutečně funguje, se můžete přesvědčit na obrázku níže. Zdánlivé rozpínání černé díry je pravděpodobně způsob, jakým nás lidská mysl připravuje na změnu prostředí. Podle vědců se na tom podílí zrakový systém, který přijímá informace o očekávaném přechodu ze světlé do tmavé barvy. Díky tomu se dokáže mnohem rychleji přizpůsobit potenciálně nebezpečným podmínkám.

Iluze, kterou většina z nás vidí

Jak vědci vysvětlují, jak náhlé zvýšení jasu po dlouhém pobytu ve tmě, tak náhlý pád do tmy poté, co si náš zrak zvykl na velké množství světla, může být škodlivé. Proto nás naše mysl chce připravit na možné následky a předpokládaný průběh událostí.

Samozřejmě jsme do jisté míry podvedeni, protože zůstáváme statičtí – stejně jako obrázek. Takové náklady jsou však zřejmě méně závažné než v situaci, kdy nedojde k žádným úpravám a přejdeme do tmy. Aby vědci zjistili, jak tato iluze ovlivňuje psychologické a fyziologické reakce, vyzvali skupinu padesáti lidí, aby se zúčastnili experimentu.

Účastníkům byly na obrazovce prezentovány obrázky „rozšiřující se díry“ v různých barvách. Byly jim také ukázány zakódované verze iluze bez jasného světelného nebo barevného vzoru. Iluze pohybu tohoto objektu byla nejčastější, když měl otvor černou barvu. V tomto scénáři 86 % účastníků studie tvrdilo, že se k nim blíží tma. Sledování pohybu očí účastníků experimentu ukázalo, že se jim při pohledu na černou díru rozšířily zorničky, píše server Neuroscience News.

Mozek připravený na všechno

Když byl naopak objekt bílý, zorničky se stáhly. To ukazuje, že naše oči reagují na světlo, i když se jedná o iluzi. Množství energie, které skutečně dopadne do oka, není v tomto případě důležité. Autoři studie si zároveň nejsou jisti, proč si 14 procent účastníků nevšimlo, že se jim černá díra zvětšuje. Na druhou stranu, mezi těmi, kteří se stali obětí iluze, se intenzita tohoto jevu značně lišila.

U těch, kteří zažili nejsilnější iluzi, došlo také k největšímu zvětšení průměru zornice. Podle vědců se oko takto může chovat proto, že při pohledu na tmavou oblast se naše zornice připravují na změnu jasu v následujících okamžicích. Výsledkem je, že při pozorování určitých objektů zrakové neurony předpovídají, jak se informace v budoucnu změní, což vytváří iluzi rozpínající se černé díry.

Zdroj: neurosciencenews.com, frontiersin.org