Finanční úřad se vydal na lov a někteří Češi budou platit daně i 10 let zpětně. Týká se to i vás?
Pokud podnikáte, měli byste být obzvlášť opatrní při vyplňování daňového přiznání. Finanční úřad pečlivě zkoumá každé podání a aktivně pátrá po podvodech. Pokud by se na vás zaměřil, může chtít vaše dokumenty i deset let zpětně.
Odhalování daňových úniků a různých nedoplatků je součástí hlavní náplně finančních úřadů.
Mají na to rozličné nástroje, mezi které patří mezi podnikateli obávaná finanční kontrola. Tato kontrola může probíhat maximálně tři roky zpětně. Existují ale i situace, kdy je to deset let. K tomu se dostaneme později, nejprve si řekněme, jak se běžná tříletá lhůta počítá a od kdy vlastně začíná běžet.
Od kdy se počítá lhůta?
Lhůta pro stanovení daně, tedy období, které bude finanční kontrolu zajímat, začíná běžet v den, kdy uplynula lhůta pro podání řádného daňového přiznání. Začíná se tedy počítat v den uplynutí lhůty pro podání přiznání, nikoli až den následující. Rovněž se tato lhůta neprodlužuje, pokud její konec připadne na svátek, sobotu nebo neděli. V drtivé většině případů tak bude tato lhůta běžet od počátku května nebo června. Ony tři roky se tedy budou počítat od června nebo května i když kontrola přijde třeba až v listopadu.
Finanční úřad může lhůtu prodloužit nebo zastavit
Jenže finanční úřad má několik možností, jak s touto lhůtou zahýbat. Pokud jste v rámci těchto tří let podávali nějaké opravné prostředky, dodatečná daňová přiznání nebo jste obdrželi oznámení o stanovení daně, může finanční úřad přidat ke zkoumanému období další rok. V případě, že vám naopak běží nějaký soud, který se daní týká, je lhůta zcela zastavena a v po dobu trvání soudu neběží.
Promlčecí lhůta finančních trestných činů je 10 let
V případě trestných činů nebo závažných případů krácení daně, ve kterých figuruje i policie, pak mohou být zkoumány i daňová přiznání a dokumenty starší. Pro tyto případy platí promlčecí lhůta deset let. Netýká se do bagatelní nedoplatků nebo neproplacených faktur, ale skutečně významných deliktů, které většinou páchají zejména právnické osoby. U těch je proto také nutné držet účetnictví minimálně deset let právě pro tyto případy.
Dluhy lze promlčet, pokud je nevymáháte
Podobně jako s různými daňovými pohledávky státu to je i s dluhy. Pokud někomu dlužíte vy, nebo někdo vám, běží i zde promlčecí lhůty. Běžně je to tři roky a pokud po tu dobu nedojde k žádnému vymáhání ani třeba částečnému zaplacení pohledávky, z hlediska věřitele jste už ve svízelné situaci. Dluh je promlčen a když dáte dlužníka k soudu, tomu stačí přes právníka podat odpor s tím, že dluh je promlčen a věc je v podstatě vyřešená. Tuto lhůtu je proto dobré sledovat, pokud máte s někým nevyřízené účty. Vymáhat promlčené dluhy je velmi komplikované.
Kontroly chodí hlavně na udání
Pokud tedy máte někde nějaké „optimalizované“ daně a doufáte, že se na to nepřijde, buďte velmi opatrní. Berňák může přijít kdykoliv a může to být velmi nepříjemné. Většinou chodí kontroly na udání, což dělají buď nespokojení zaměstnanci, konkurenti nebo prostě lidé, co vás nemají rádi. Podat udání na finančák lze anonymně, ale kontrola pak většinou následuje.
Podnikat v trvalé ztrátě je podezřelé
Stejně tak na sebe můžete přilákat kontrolu, pokud opakovaně každý rok vykazujete ztrátu a nebo chcete vracet různé daňové vratky. Samozřejmě rok či dva to asi možné je, ale v případech, kdy jde o soustavnou ztrátu a nulový zisk je jasné, že finanční úřady bude zajímat, jak se tedy vlastně takové podnikání provozuje a jestli se ztráta nevykazuje uměle. Finanční úřady používají různé algoritmy a pokročilé softwary, které právě na takové podivné podnikání rychle přijdou. Zkrátka nejlépe je chovat se předvídatelně, mít podnikání, které je udržitelné a nejeví žádné na první pohled podezřelé výkyvy.
Zdroje: euro.cz, danovky.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]