Finanční úřad kontroluje lidem účty: Má na to právo, a vy o tom ani nemusíte vědět
Spousta lidí o tom neví, ale pokud má finanční úřad vážné podezření, může se vám podívat do účtu, aniž byste o tom věděli. Ve kterých případech k tomu dochází?
Finanční úřad se vám možná dívá do bankovního účtu, a vy o tom ani nevíte. Nemusíte však předčasně panikařit, rozhodně se nejedná o běžnou praxi a úřady nemají automatický přístup do vašeho účtu. Docházet k tomu může pouze v určitých situacích, které stanovuje zákon.
Kdy se úřad může podívat
Tento postup je konkrétně podložen zákonem o správě daní č. 280/2009 Sb., takzvaném daňovém řádu. Definuje situace, kdy správce daně může požadovat informace od bank. Pokud má finanční úřad vážné důvody a splňuje určité podmínky, může nahlédnout do vašeho účtu. Na pozoru byste tedy měli být pouze v případě, že se vás týká některá z následujících situací.
Podezření na daňové úniky nebo trestnou činnost
Finanční úřad může mít podezření, že se dopouštíte daňových úniků nebo jiných protizákonných činností souvisejících s porušováním daňových zákonů. V takovém případě může požádat banku, aby mu umožnila přístup k účtu. Informace může poté využít při daňové kontrole nebo v trestním řízení.
Podezřelé transakce
Pokud vám náhle přijde velký obnos peněz nebo na vašem účtu dochází k podezřelým transakcím, banky si toho všimnou. Je poté jejich zákonnou povinností tuto činnost nahlásit příslušným úřadům, a to včetně finančního úřadu, který je tak znovu oprávněn podívat se vám do účtu. Jedná se o prevenci proti praní špinavých peněz. Stejným způsobem se také může přijít na financování terorismu.
Daňová exekuce
Správce daně si může posvítit na váš účet také v případě, že vám vznikly daňové dluhy a je na vás vedena exekuce. Zjistí tak, zda a kolik peněz máte na účtě. Tyto finanční prostředky může následně zajistit, aby se tak uhradila dlužná částka. Pokud jsou vaše exekuce nedaňového charakteru, tuto pravomoc přebírá exekutor.
Odmítnutí spolupráce ze strany daňového poplatníka
Pokud odmítnete spolupracovat s finančním úřadem při daňové kontrole a neposkytnete mu potřebné informace, úřad na to může zareagovat tak, že si od banky vyžádá přístup k vašemu účtu.
Mezinárodní spolupráce v oblasti daní
Když existuje závažné podezření na daňové úniky mezi jednotlivými státy, i v tomto případě má správce daně právo se do účtu bez vašeho svolení i vědomí podívat. Dochází k tomu v rámci mezinárodní spolupráce na potírání daňových úniků, kdy finanční úřady mohou sdílet informace o účtech s jinými státy.
Kam pravomoci úřadu nesahají
Je důležité vědět, že i za předpokladu, že se vás týká některá z výše popsaných situací, finanční úřad nedisponuje neomezenou pravomocí. Za pozornost stojí například případ z roku 2016, kterým se zabýval Nejvyšší správní soud (NSS). Správce daně tehdy požadoval od banky údaje o účtu včetně emailové adresy a telefonního čísla používaného pro vzdálený přístup k účtu. Když banka odmítla tyto údaje poskytnout, byla jí od správce daně uložena pokuta.
Celá záležitost se nakonec dostala až NSS, jehož závěrečný verdikt padl ve prospěch bankovního tajemství. Soudci potvrdili, že banka je povinna poskytovat pouze výslovně vyjmenované údaje. Částečně tak bylo omezeno snažení správců daně vymáhat stále větší informace o daňových poplatnících.
Tento případ dokládá, že proti nadměrným zásahům do soukromí jednotlivců existuje právní ochrana, a pokud se obáváte, že i ve vašem případě dochází ke zneužívaní pravomocí finančního úřadu, můžete se rovněž soudně bránit. Nejlépe uděláte, když si o vaší konkrétní situaci popovídáte s právníkem se specializací na daňovou problematiku.
Zdroj: Danovky.cz, Zákony pro lidi, mesec.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]