FIFA 23 – poslední hra svého druhu [Recenze]

FIFA 23 je poslední fotbalovou hrou od EA Sports, pod kterou se podepsala Mezinárodní fotbalová federace. Nejnovější FIFA nepřináší revoluci, ale tu nikdo nečekal.

Vtipy o tom, že každá FIFA je stejná, jsou tak oblíbené, že je skoro nemá cenu opakovat. Sám však patřím do tábora hráčů, kterým se drobné změny v dalších dílech fotbalové série od EA Sports nelíbí. FIFA 23 není v tomto ohledu nijak převratná. Mění se jen drobnosti, ale celkový herní zážitek se od předchozího vydání příliš nevzdaluje.

Uvedení hry FIFA 23 však nebylo nejúspěšnější. Hrát nejnovější FIFU na PC není snadné, protože hra se obtížně spouští. V mém případě stačí spustit Origin a samotnou FIFU jako správce. Někteří hráči jsou na tom mnohem hůř a už jen začátek vyžaduje hodně kreativity. Přejděme však k tomu, co titul nabízí, jakmile si projdete bitvou o jeho zprovoznění.

FIFA 23 – změny nejsou velké

FIFA 23 na PC se od svého předchůdce liší tím, že se konečně jedná o titul nové generace. V loňském roce se hráči na PC museli spokojit s verzí obdobnou těm pro PS4 a Xbox One. Konečně však mohou ocenit možnosti technologie Hypermotion 2 a vychutnat si vylepšení oproti několika předchozím dílům série. Ve skutečnosti však nejde o žádné převratné změny.

Profesionální hráči jistě pocítí každou nuanci, která ovlivňuje hratelnost. Pro typické hráče však nejsou tak snadno postřehnutelné. Nebudu se tedy snažit dokázat, jak se změnila fyzika míče, ale spíše zmíním to, co je poměrně snadno cítit.

Hlavní změnou, která byla do hry FIFA 23 implementována, jsou takzvané „power shots“, tedy silné střely, které dokáží překonat brankáře i z velké vzdálenosti. Problém je však v tom, že k takovému zásahu je potřeba delší čas. Podle mých zkušeností se v průběhu zápasu naskytne jen velmi málo příležitostí k takové střele, protože dobře organizovaná obrana takový míč snadno zablokuje.

Další věc, která bije do očí, jsou nepříliš efektivní brankáři. V tomto ročníku hry FIFA padá spousta gólů v prodloužení. Brankáři často dokážou míč zablokovat, ale málokdy ho chytí nebo odkopnou bezpečným směrem; místo toho míč parádně vyrazí před sebe, což znamená stoprocentní příležitost z několika metrů.

Obranná hra ve hře FIFA 23 je obecně poměrně obtížná. Na rozdíl od situace před několika lety se dnes naši obránci bez našeho zapojení příliš neobejdou. To znamená, že k zachycení míče nestačí jen dobře se postavit, ale často je nutné provést příjem. Zkušenější hráči, kteří nemají problémy s driblinkem, tak mohou rozehrát obranu pomocí rychlé obratnosti. Při přebírání míče se rozhodně doporučuje trpělivost.

Po několika hodinách hraní hry mohu říci, že jsem nezaznamenal žádné řešení, které by mi poskytovalo neoprávněnou výhodu oproti soupeřům. V minulosti byly nevyvážené finty, zásahy na zemi, knockouty – každý rok něco jiného. V počáteční fázi hry je obtížné určit, co je příliš účinné. Mnohé by se však mohlo změnit s první velkou aktualizací, která bude pravděpodobně vydána koncem října.

FIFA 23. FUT se dočkal faceliftu

FIFA Ultimate Team je nejvýdělečnějším režimem EA Sports, a tak není divu, že se mu dostalo velké pozornosti. Na první pohled jsou patrné dvě nové funkce. Hvězdy a nový chemický systém. Samotné hvězdičky nejsou nic moc – dostanete balíček úkolů různé obtížnosti, za jejichž splnění se udělují hvězdičky. Ty lze vyměnit za různé odměny, například balíčky FUT. Vždycky je to trochu rozmanité.

S novým systémem chemie se však mnohé mění. Na rozdíl od klasického systému, který jsme znali zhruba dvanáct let, není nyní souhra mezi hráči založena na sousedních pozicích na hřišti, ale jednoduše na ligové, klubové nebo národnostní příslušnosti.

Nový systém je poměrně nečitelný, i když intuitivní. Musíme prostě vybrat hráče, kteří mají něco společného, a snažit se, aby každý hráč měl tři body souhry. Aby však mezi nimi byla vůbec nějaká chemie, musí být umístěni na správném místě. Zde byla zavedena další změna, po které hráči volají již několik let. Nyní hráči nemění své postavení na kartě pouze „vertikálně“, tj. útočník – útočník vzadu – střední ofenzivní záložník – střední záložník – střední defenzivní záložník.

Co se týče FUT, zde si lze stěžovat na matchmaking. Podivný systém hodnocení v online režimu Division Rivals znamená, že v počátečních fázích hry musí každý postoupit z nejnižší divize. Neexistuje žádný matchmaking, který by určoval úroveň hráčů, takže střídavě hrajeme s někým, kdo si ještě nevydělal na svou první opravdovou sestavu, a s někým, kdo už má na dvě ikony a je schopen nám během prvních 45 minut nasázet několik gólů.

Režim kariéry – skuteční manažeři. Konečně

V režimu kariéry se konečně objevil příjemný prvek. EA Sports dala hráčům možnost převzít roli skutečných manažerů. José Mourinho táhne Radomiak na vrchol tabulky Premier League – tady to máte.

Věc je zde velmi jednoduchá. Místo toho, abyste si vytvořili vlastního avatara, můžete si vybrat model jednoho z trenérů, kteří se do hry dostali, vybrat pro něj správné oblečení a poté klub, ve kterém začnete své dobrodružství. Drobný detail, který je potěšující.

Společnost EA již několik let vyvíjí také další režim. Vše se točí kolem fotbalu Volta. Co se mě týče, je to docela fajn doplněk, kde si můžete hrát s míčem, ale je těžké to brát vážně. Hratelnost je silně arkádová, je těžké určit, co má největší vliv na úspěch, a obtížnost je značně zvýšena obtížnými odskoky. Jako režim, který má poskytnout čistou hratelnost, co nejvíce na straně plusů. Obzvláště dobré jsou speciální dovednosti – zrychlení, silné střely. Člověk si vzpomene na Pet Soccer.

Trocha kritiky na závěr

Přestože se nová FIFA jeví jako zdařilá inscenace, je třeba k recenzi připojit několik hořkých slov. Kromě výše zmíněných problémů se spuštěním není nejlepší ani výkon hry. Přestože je hardware, na kterém jsem FIFA 23 testoval, opravdu výkonný, při hraní nejnovějšího díla EA Sports se může velmi zahřívat. Přesto hra neběží plynule. Animace v nabídce (mimochodem, její rozvržení zůstává už léta nečitelné a neintuitivní) se mohou zadrhávat. To je však teprve začátek.

Problémy se objevují i během zápasů. Někdy může hra přeskočit několik snímků, což by se v e-sportovní produkci stávat nemělo. Půlvteřinové vyloučení při driblování je hranicí mezi gólem a bez gólu a k takovým situacím dochází až příliš často, ostatně jako téměř v každém zápase.

Je tu také něco, co údajně chybí a co hráči pociťují každý rok. Momentum. Jde o mechaniku, která se do hry FIFA dostala už před tuctem let. EA o tom tehdy otevřeně hovořila – v závislosti na přízni Momentum by jeden tým podával lepší výkony, druhý je pomalejší a méně přesný. Postupem času se informace o něm vytratily a oficiálně nic takového ve hře nefunguje. FIFA 23 je dalším dílem, ve kterém má člověk dojem, že dynamika stále existuje.

Nechme však stranou otázku, o čem komunita stále pochybuje, a přejděme k chybě, která je v sérii přítomna již několik let, ačkoli již bylo minimálně několikrát sděleno, že byla odstraněna. „Kick-off glitch“, chyba, při které je krátce po obnovení hry ze středu mnohem snazší vstřelit gól než při normální akci. Co na to říct – tato chyba je stále s námi a pravděpodobně se jí jen tak nezbavíme.

Do hry FIFA 23 vstupují také „nové funkce“. Od této chvíle si můžeme při provádění pevných pasáží hry vybrat, kam míč zasáhneme, což se projeví v konkrétní rotaci. To je samozřejmě dobré řešení, které umožňuje lépe plánovat křížové nebo útočné akce z rohových a volných kopů. Škoda jen, že je to další z novinek, které si pamatuji z FIFA 2005, ale je dobře, že se do hry vrací dobré věci.

Důstojné rozloučení se značkou?

O hře FIFA 23 by se toho dalo napsat opravdu hodně, protože inženýři elektroniky se postarali o to, aby bylo co dělat. Za těch pár dní, co jsem měl možnost FIFU otestovat, mohu říct, že je to dobrá FIFA. Málo chyb, poměrně dobře vyvážená hratelnost, několik nových funkcí a vylepšení – je to dobré.

Nicméně skutečnost, že hra neběží příliš hladce, znemožňuje udělit jí bezvýhradně kladné hodnocení. FIFA 23 má potenciál být velmi dobrou hrou. Uvidíme, zda se EA Sports vypořádá se všemi technickými problémy a zda se jim podaří správně vyvážit hratelnost.

Zdroj: redakce