Evropská energetická krize vyústí v krizi potravinovou. O co se jedná?

Webové stránky magazínu Newsweek upozorňují na snížení výroby hnojiv v důsledků ruské agrese na Ukrajině. Prudký nárůst cen zemního plynu v důsledku odstavení plynovodu Nord Stream ještě více zdraží výrobu hnojiv v Evropě, protože přibližně 70 % nákladů na výrobu hnojiv tvoří cena zemního plynu.

Robert Bryce, moderátor podcastu Power Hungry (Hladoví po energii) a autor šesti knih, uvádí, že odstavení plynovodu Nord Stream 1 způsobí ještě vyšší náklady spotřebitelům a těžkému průmyslu na kontinentu. Obzvláště těžkou ránu však zasadí evropskému odvětví hnojiv, které již kvůli prudkému růstu cen zemního plynu uzavřelo až 70 % svých výrobních kapacit. S tím, jak se zavírají další závody, se ukazuje tvrdá realita evropské energetické krize: to, co začalo jako energetická krize, se stalo krizí hnojiv a brzy se stane potravinovou krizí.

Problémy čekají hlavně Afriku

Zdražení hnojiv (zejména dusíkatých) podle autora zákonitě povede ke snížení produkce hnojiv v některých chudších zemích (např. v Africe).

Na začátku roku 2021 stála tuna čpavku zemědělce v západní Evropě asi 250 dolarů za tunu, v přepočtu asi 6200 korun. Stejné hnojivo se dnes prodává za přibližně 31 tisíc korun za tunu. A tyto ceny mohou být ještě vyšší.

Autor cituje prezidenta skupiny Africké rozvojové banky Akinwumiho A. Adesinu, který tvrdí, že Afrika „nyní čelí nedostatku nejméně 30 milionů tun potravin – zejména pšenice, kukuřice a sóji dovážených z Ruska a Ukrajiny“. Afrika se snaží zmírnit hladomor, který by mohl uvrhnout přibližně 30 milionů Afričanů do situace, kterou Adesina označil za katastrofální úroveň nedostatku potravin.

Neveselá prognóza

„Zdá se, že zastavení projektu Nord Stream 1 je pouze nejnovějším krokem směrem k době, která bude znamenat pravděpodobně trvale vyšší ceny potravin, nedostatek potravin a dokonce hladomor pro desítky milionů lidí na celém světě,“ uzavírá Bryce.

Zdroj: Newsweek