Evropa se v zimě připravuje na výpadky. Rady, jak se připravit na výpadek proudu

Rakousko provádí cvičení na výpadek proudu, píše portál tt.com. Němci jsou instruováni, co dělat v případě výpadku proudu, a odborníci hovoří o „napjaté energetické situaci“. V Česku je energetická situace stále stabilní, ale obezřetný člověk je vždy pojištěn.

Cvičení v Evropě

12. listopadu 2021. Rakousko provádělo cvičení pod názvem „Energie 21“, píše portál tt.com. Správa společně s dodavateli energie testovala způsoby a scénáře postupu v případě nedostatku a přerušení dodávek elektřiny v zemi. V ideálním případě by se taková situace neměla dotknout samotných obyvatel, kteří jsou od elektřiny odříznuti až jako poslední a pouze v případě opravdu vážné poruchy, která by vedla k úplnému výpadku.

Německo také poučuje své obyvatele o tom, jak se mají chovat v případě problémů s dodávkami energie. Civilní obrana Severního Vestfálska vydala pokyny, jak se chovat v případě výpadku proudu a jaké jsou následky výpadku. Obyvatelům bylo mimo jiné doporučeno, aby skladovali vodu a shromažďovali teplé přikrývky.

Mohl by se tento scénář naplnit? Pokud se dodávky plynu do Evropy omezí a k vytápění bude nutné používat elektřinu, může se situace stát vážnou a na některých místech může dojít k vyčerpání energie pro všechny potřeby.

Jak se připravit na výpadek proudu?
Je třeba si uvědomit, že výpadek proudu neznamená jen nedostatek elektřiny v zásuvkách, ale také nedostatek přístupu k mnoha dalším médiím, která se k nám díky elektřině dostávají v jiné podobě. Mluvíme o vodě, plynu, internetu a dokonce i o signálu mobilních telefonů – pokud se vysílače odpojí od sítě, zcela ztratíme pokrytí. Níže najdete seznam věcí, které je třeba mít na paměti, když se připravujete na dobu bez proudu.

Voda – bez elektřiny nefungují městská čerpadla, takže voda z kohoutku neteče. Proto se vždy vyplatí mít zásobu balené vody nebo dokonce dešťové vody, pokud bydlíte v rodinném domě. Voda bude jedním z prvních produktů, které v obchodech dojdou, pokud přestane téct z našich kohoutků. V případě nouze nezapomeňte, že v nádrži by mělo zůstat několik litrů vody. V případě potřeby vody to může být docela dobrý zdroj.

Hotovost – platební terminály a bankomaty nefungují. Pokud nemáte přístup k síti, nebude fungovat ani převod peněz do telefonu. Pokud si chceme něco koupit, zbývá nám jediná možnost – hotovost. Vyplatí se mít alespoň nějaké peníze ve fyzické podobě, abyste si v případě problémů mohli koupit nejnutnější věci v otevřených obchodech.

Vytápění – největším nebezpečím spojeným s nedostatkem elektřiny je možnost odpojení topení. Pokud přestanou fungovat kotelny a plynová zařízení, radiátory zůstanou studené. V této situaci jsou nejlepším řešením krby a sporáky, což se však v bytech stává problematickým. V tomto případě je nejlepší shromáždit všechny členy domácnosti v jedné, co nejmenší místnosti. Tu lze zahřívat svíčkami nebo turistickým hořákem. Dobrým nápadem mohou být také krby na etanol. Přesto se vyplatí mít připravené teplé deky nebo dokonce spacáky. V případě krize může pomoci i auto.

Auto je skvělým zdrojem elektřiny a tepla – auto je doslova generátorem energie se zásuvkami, klimatizací a topením. Dokud máme v nádrži palivo, můžeme se zahřívat a napájet různá zařízení. Vyplatí se postarat se o měnič z 12 V na 230 V, díky kterému můžeme z auta napájet domácí spotřebiče, například ledničku. Mějte na paměti, že stojící auto při volnoběhu spálí v závislosti na typu a motoru od 0,5 do více než 2 litrů paliva za hodinu.

Světlo – nepotřebujeme ho mnoho. Jedna dobrá svítilna by měla stačit na osvětlení místnosti a další na pohyb po domě. Je vhodné se ujistit, že alespoň jedna z baterek funguje na baterie a že máte připravenou zásobu. Světy, které kromě světla vydávají i cenné teplo, jsou vždy dobrým nápadem.

Příprava pokrmů – nejlepším řešením je turistický hořák na plyn, etanol nebo líh. Umožní vám také zahřát se. Teplé jídlo lze případně připravit na elektrických vařičích nebo v rychlovarných konvicích napájených z automobilové zásuvky.

Elektřina z generátoru – generátory jsou účinným řešením za předpokladu, že máme k dispozici palivo pro jejich napájení. Jejich použití v paneláku není vhodné – je nepravděpodobné, že by byl prostor pro jejich každodenní skladování. V případě rodinných domů se však jedná o rozumnou možnost. Zde můžeme rozlišit dva typy agregátů: méně výkonné, které napájejí několik málo zařízení, a výkonnější, které jsou schopny zásobovat energií celý rodinný dům.

Nabíjecí stanice – jedná se jednoduše o „velmi velké powerbanky“. Místo pouhých portů USB najdeme zásuvky s napětím 5, 12 nebo dokonce 20 V a výstupním výkonem od 100 do 2000 W. Tento typ elektrárny lze použít k provozu mnoha turistických zařízení, například elektrických vařičů. U mnoha modelů lze dokoupit nebo jsou součástí sady fotovoltaické panely. Jejich účinnost není vysoká, ale v krizové situaci umožní vyrobit určitou energii.

Vlastní elektřina z fotovoltaiky – optimální řešení, zejména pokud nám fotovoltaika poskytuje jak elektřinu do zásuvek, tak je zodpovědná za vytápění… pokud máme vodu. Je však třeba mít na paměti, že panely fungují pouze při dostatečném slunečním svitu. Noční výpadek bude znamenat, že nebudeme schopni získat zpět přebytečnou elektřinu. Můžeme je nanejvýš uložit.

Energetické banky – za tímto účelem jsou například připraveny energetické banky speciálně pro fotovoltaická zařízení. Přebytečnou energii pak nepředáváme do elektrické sítě, ale ukládáme ji doma do vysokokapacitních baterií. Fotovoltaiku můžeme také využít k nabíjení baterií v elektromobilech a elektrárnách, které jsou také dobrými energetickými bankami.

Powerbanky – klasická powerbanka je také dobrým řešením pro případ výpadku proudu. Pokud pro nás nedostatek energie znamená hlavně nudu, je možnost hrát hry na telefonu nebo tabletu (nebo sledovat seriály stažené offline!) skvělou volbou. Zejména proto, že dobrá powerbanka dokáže průměrný smartphone nabít několikrát.

Náhradní baterie – pokud je váš notebook vybaven vyměnitelnou baterií, můžete si koupit druhou a nechat si ji nabitou na horší časy. Pokud nemůžete notebook nabíjet, může nám to poskytnout několik hodin používání zařízení navíc.

Dynamo – v krajním případě můžeme být vlastním zdrojem energie. Stačí… otočit klikou. Nedoporučujeme však kupovat dynama za kačku – dobré ruční nabíječky, které poskytují stabilní napájení až 30 W, stojí kolem 1000 Kč.

Zdroj: tt.com