EU se chystá zakázat nákup nejlepších nových televizorů. Důvod je prostý

Revidovaná vyhláška omezující spotřebu energie televizorů vstoupí v platnost ve 27 evropských zemích tvořících EU 1. března 2023. Pokud se do té doby nic nezmění, nebude možné 8K televizory v EU prodávat. Nová pravidla se budou týkat také několika televizorů 4K OLED, 65palcových televizorů QD-OLED a nejméně jednoho televizoru 4K QLED, jak píše server Digital Trends.

Důvodem je, že nebudou splňovat nová omezení týkající se energetické účinnosti. Ačkoli se může zdát, že se tento problém týká pouze spotřebitelů v EU, je pravděpodobné, že se projeví v řadě odvětví v mnoha zemích.

Před několika lety EU vypracovala tzv. index energetické účinnosti (EEI). Aby komise zjistila, jak energeticky účinný je displej, zkoumala údaje z displejů prodaných v letech 2012 až 2017. Televizní průmysl se obecně domníval, že čísla, s nimiž komise přišla, jsou správná a spravedlivá a že splnění normy účinnosti je zvládnutelné. Tyto standardy účinnosti byly vyvinuty pro televizory s rozlišením HD a 4K.

Když se EU před několika měsíci rozhodla tyto normy aktualizovat, nejenže zvýšila požadavky na účinnost (televizory s rozlišením HD a 4K budou muset spotřebovávat méně energie než nyní), ale rozhodla se také okopírovat normu energetické účinnosti tak, aby se vztahovala i na televizory s rozlišením 8K a mikro-LED. Televizory 8K však spotřebovávají výrazně více energie než televizory 4K, což je dáno povahou fungování panelů LCD.

Některé televizory s rozlišením 4K navíc spotřebovávají tolik energie, že ačkoli doposud splňovaly požadavky, od 1. března 2023 je splňovat nebudou. Na základě aktuálních čísel EEI se zdá, že by neprošel ani televizor Samsung S95B QD-OLED nebo Sony A95K QD-OLED, ani televizor Samsung QN95B 4K QLED. Mnoho televizorů s rozlišením 8K na trhu překračuje tento limit dokonce o 300 %.

Proč mají televizory 8K vyšší spotřebu elektřiny? Televizní panel 8K má čtyřikrát více pixelů než televizní panel 4K. A vzhledem ke způsobu fungování panelů LCD je pro světlo mnohem obtížnější projít malou clonou. A čím hůře světlo prochází, tím více musíte zvyšovat jas podsvícení televizoru, což samozřejmě vyžaduje podstatně více energie. Protože televizory 8K nevyhnutelně potřebují mnohem více energie, aby byly stejně jasné jako televizory 4K, výrazné snížení spotřeby energie televizoru 8K by vyžadovalo přepracování panelu LCD. A to není vůbec snadné.

Jako řešení se objevila myšlenka, že výrobci televizorů zavedou jakýsi „obrazový režim pro EU“. Podle předpisu EU musí televizor splňovat normu účinnosti pouze ve výchozím obrazovém režimu přednastaveném pro signál SDR. Majitelé však mohli podle svého uvážení přepnout obrazový režim televizoru na mnohem jasnější světlo. V tomto navrhovaném scénáři by však kvalita obrazu televizoru po vybalení z krabice byla nepřijatelně nízká. Vzhledem k chování spotřebitelů je takové řešení nejen neelegantní, ale pravděpodobně i katastrofální.

Pokud si lidé koupí televizor a v obchodě jsou nadšeni kvalitou obrazu, ale když jej zapnou doma, obraz nevypadá tak dobře, mohou si dokonce myslet, že je televizor vadný, a vrátit jej. Aby se zabránilo hromadnému vracení, mohli by prodejci své zákazníky upozornit, že když si televizor přinesou domů, budou muset projít dlouhým seznamem pokynů, aby obraz vypadal dobře.

Přesvědčit nové majitele televizorů, aby upravili nastavení obrazu, však nebude snadné. Lze souhlasit s tím, že televizory musí pracovat co nejefektivněji a že je velmi žádoucí snížit spotřebu energie v době energetické krize. Protože však uživatelé mohou své televizory stále nastavovat jako „žrouty energie“, mohlo by být účinnější přijmout opatření, která zabrání zbytečnému plýtvání energií.

Zdroj: digitaltrends.com