Elektřina je stále dražší. Podívejte se, které spotřebiče jí spotřebovávají nejvíce

Zvyšující se ceny elektřiny mohou vyvolat obavy, zejména s blížícím se podzimem a zimou. V těchto měsících se zvyšuje spotřeba elektřiny, a tedy i účty za elektřinu. Proto je užitečné vědět, kolik elektřiny spotřebují vybrané domácí spotřebiče. Rozhodli jsme se to zjistit.

Ceny elektřiny neustále rostou. Podle odhadů služby Rachuneo (přijatých pro spotřebu 2 400 kWh ročně, což je průměrná spotřeba elektřiny pro rodinu 2+2) se účty za elektřinu oproti loňskému roku zvýšily přibližně o 24 % a cena aktivní energie o 37 %. Navíc je nárůst cen elektřiny v roce 2022 vyšší než v předchozích letech a prognózy pro nadcházející měsíce nevzbuzují optimismus.

Proto je užitečné vědět, kolik elektřiny spotřebují často používané spotřebiče v domácnosti. V roce 2022 činí průměrná cena 1 kilowatthodiny (kWh) elektřiny okolo 5 korun. Právě pro tuto sazbu jsme připravili naše výpočty.

Lednice

Jedním ze spotřebičů, které jsou v našich domácnostech v nepřetržitém provozu, je chladnička. Podle PGNiG spotřebuje chladnička s mrazničkou třídy A++ přibližně 0,74 kWh elektřiny denně, což představuje roční spotřebu 270 kWh (v našich výpočtech ignorujeme přestupné roky). To znamená tedy asi 1350 korun ročně.

Indukční varná deska

Indukční varná deska je energeticky nejnáročnějším spotřebičem v domácnosti. Spotřeba elektrické energie závisí na době používání a počtu použitých topných polí. Je vhodné zvážit dvě teoretické situace – použití dvou polí o výkonu 2 300 W po dobu půl hodiny denně a použití polí o výkonu 2 300 W a 1 800 W. V prvním případě je denní spotřeba přibližně 2,3 kWh a ve druhém případě 2,05 kWh. To znamená, že za rok bude cena při spotřebě 840 kWh 4200 korun a při spotřebě 748 kWh 3740 korun.

Televizor

Z výzkumu společnosti Nielsen Audience Measurement vyplývá, že v roce 2021 stráví statisticky Evropan u televize 4 hodiny, 6 minut a 36 sekund denně. V roce 2020 to byly 4 hodiny, 20 minut a 59 sekund denně, což znamená, že u televize trávíme stále méně času. Promítá se to drasticky do účtů za elektřinu? V našich výpočtech jsme vzali v úvahu spotřebu energie 40palcového televizoru s výkonem 70 W a předpokládali jsme, že u tohoto zařízení strávíme v průměru 4,5 hodiny. Roční spotřeba elektřiny by pak činila přibližně 2500 korun za rok.

Laptop

Vypuknutí pandemie COVID-19 způsobilo, že mnozí z nás opustili své kanceláře a byli odkázáni na takzvanou práci na dálku. Mnoho firem stále pracuje v tomto režimu, a proto stojí za to podívat se na průměrnou spotřebu energie notebooku během osmihodinového pracovního dne. Za předpokladu, že spotřebuje 30 wattů elektřiny za hodinu, budou náklady za rok to přes 350 Kč.

Pračka

Dalším důležitým spotřebičem ve většině domácností je pračka. Nepoužíváme ji každý den, ale někdy je třeba ji zapnout častěji než jednou týdně. Jeden prací cyklus spotřebuje v průměru 0,9 kWh. Za předpokladu, že naše pračka vypere 100 cyklů za rok, bude cena 370 korun.

Zdroj: gadzetomania.pl