Egyptští archeologové objevili starověkou časovou schránku s 18 000 střepy hliněných nádob

Egyptským archeologům se podařil ohromující nález – objevili 18 000 tabulek popisujících život starověké civilizace. Informoval webExpress.

Objev byl učiněn ve staroegyptském městě Athribis nedaleko současného města Sohag v Egyptě. Odborníci odhalili tisíce ostrak, což jsou popsané kousky keramiky. Před tisíci lety sloužily starověkým Egypťanům jako poznámkové bloky k psaní soukromých dopisů, seznamů oblečení a literárních děl.

„Ve starověku se ostraky používaly ve velkém množství jako psací materiál, na který se psalo inkoustem, rákosem nebo dutou tyčinkou.“ řekl profesor Christian Leitz, vědecký pracovník Institutu pro starověká blízkovýchodní studia.

Přibližně 80 % nádob je popsáno demotickým písmem, které bylo běžné v ptolemaiovském a římském období a které se vyvinulo z hieratického písma po roce 600 př. n. l.

Mezi druhé nejčastější nálezy patří ostraky s řeckým písmem, ale archeologové narazili i na nápisy v hieratickém, hieroglyfickém písmu a vzácnějšími nápisy v koptském a arabském písmu. Některé ostraky byly s obrázkem, jiné se slovy a další směsice. Překvapivě velké množství střepů by se dalo přiřadit k antické škole. Jsou zde seznamy měsíců, čísel, aritmetických úloh, gramatických cvičení a „ptačí abecedy“ – ke každému písmenu byl přiřazen pták, jehož jméno na toto písmeno začínalo. Několik stovek ostrakií obsahuje také písemná cvičení, která byla klasifikována jako testy. Jsou popsány vždy jedním nebo dvěma stejnými znaky, a to jak na přední, tak na zadní straně.“

Athribis byl kdysi hlavním městem desátého dolnoegyptského území. Leží asi 40 km severně od Káhiry, na východním břehu damiettského ramene Nilu.

Zdroj: express.co.uk