Dřevěný dron z překližky nad Ukrajinou. Není jasné, za jakým účelem ho Rusové postavili

Ukrajinci u Dněpru našli dřevěný dron. Jedná se o další neobvyklou stavbu, která byla na Ukrajině spatřena. Za jakým účelem byla postavena, zůstává nejasné – dron má sice nákladový prostor, ale nic nepřevážel, jak uvedl server Mil. Záhadné jsou i detaily konstrukce dronu.

Dřevěný dron nalezený poblíž řeky Dněpr neměl žádný náklad a pohyboval se po vymezené trase. Měl odstartovat z Berďansku, Ruskem okupovaného ukrajinského města u Azovského moře a uletět asi 600 km. Ukrajinci spekulují, že dolet této podivné konstrukce by mohl dosáhnout až 1 000 km.

Dron se pohyboval po předem určené trase, ale měnil výšku a ihned po startu vystoupal do výšky asi 1 000 metrů, aby po přeletu na druhou stranu fronty klesl na 100-250 metrů. Jaký byl jeho úkol?

Návnada pro protivzdušnou obranu

Podle Ukrajinců mohou působit jako návnada, která odvádí pozornost od jiných strojů plnících ve stejnou dobu jiné úkoly.

Překvapivý je však nejen přesný účel, který není znám, ale i detaily konstrukce. Miniaturní letoun, sestavený z překližky a kovových součástek, má například různorodé napájení pro své různé komponenty, které čerpají energii z různých typů baterií.

Neobvyklé řešení

Překvapivé je také použití duplicitních motorů v tak jednoduché a levné konstrukci. Dva zdroje pohonu mají pravděpodobně zajistit, aby byl dron schopen dalšího letu v případě selhání jednoho z nich.

Další záhadou je nákladový prostor spolu s nástavci, které usnadňují stabilní upevnění nějakého nákladu. Nalezený dron však nic nepřepravoval.

Podle Ukrajinců mohou prázdné drony sloužit k rozptýlení protiletadlové obrany, ale v případě potřeby do nich Rusové mohli umístit výbušniny, přístroje pro radioelektronický boj nebo komunikační zařízení.

Konstrukce stroje byla hodnocena jako jednoduchá a úrovni studenta třetího ročníku polytechniky, ale promyšlená, dobře navržená a pečlivě sestavená. Účel však stále není znám. Náklady na stavbu takového stroje byly odhadnuty na 2 500 až 3 000 dolarů, v přepočtu cca 55 000 – 66 000 Kč.

Zdroj: redakce, mil.in.ua