Dramatické satelitní snímky ukazují rychlý rozpad antarktického ledu o velikosti Prahy
Mořský led byl součástí velkého ledovcového šelfu táhnoucího se podél východního pobřeží Antarktického poloostrova. Obrovský kus polárního ledovce o velikosti Barbadosu se během několika dní rozpadl, ukazují nové dramatické snímky. Informoval web Independent.
Satelitní snímky odhalily, že mořský led na Antarktickém poloostrově o rozloze 154 km2 se rozpadl na stovky menších kusů. Mořský led byl součástí Larsenova šelfového ledovce, velkého ledovcového šelfu táhnoucího se podél východního pobřeží Antarktického poloostrova. Mezi 16. a 21. lednem se část mořského ledu rozpadla.
Vědci, kteří se touto oblastí zabývají, ji rozdělují do čtyř částí: Larsen A (nejmenší šelfový ledovec), Larsen B, Larsen C (největší) a Larsen D. Zpráva uvádí, že se jedná o poslední rychlý rozpad Larsenu B, který se dramaticky zhroutil již v roce 2002.
Rozpad byl pravděpodobně způsoben teplejším létem a sérií povětrnostních událostí, tzv. Foehnových bouří, které se vyznačují teplými, suchými a svahovými větry.
Minulý měsíc byl rozsah antarktického mořského ledu, tedy plochy oceánu, kde je zamrzlých alespoň 15 % povrchu, o 19 % nižší než průměr za období 1991-2020, což je čtvrtá nejnižší hodnota v historii. V arktické oblasti byl rozsah mořského ledu pouze 1 procento pod průměrem let 1991-2020, což je největší lednový rozsah za více než deset let. Stále však byl menší než jakýkoli lednový rozsah před rokem 2005.
Klimatická krize má dopad na Antarktidu, ale vzhledem k její obrovské rozloze jsou dopady různorodé. V některých částech kontinentu došlo k nárůstu rozlohy mořského ledu. Koalice pro Antarktidu a Jižní oceán však uvádí, že Západoantarktický poloostrov patří k nejrychleji se oteplujícím oblastem na planetě, přičemž rychleji rostoucí teploty zaznamenávají pouze některé oblasti za polárním kruhem.
Zdroj: independent.co.uk