Delfín, který stále útočí na plavce, může být motivován sexem, tvrdí odborníci
O kosatkách potápějících jachty (které to mimochodem dělají stále) jste už slyšeli. Ale na moři je ještě jedna hrozba, která terorizuje lidi: osamělý, hravý a možná i nadržený delfín.
Tento kytovec, samec indopacifického delfína skákavého, je obviňován z nedávné série více než tuctu útoků na plavce na pláži v Japonsku, při nichž si způsobil různá zranění od kousnutí až po zlomeniny kostí. Útoky trvají již tři roky a opakují se každé léto ve vodách u Tsurugy a několika dalších měst v prefektuře Fukui.
V tomto posledním období se podle NBC News stalo od 21. července 18 obětí útoků delfínů, celkem jich od roku 2022 bylo téměř 50. Informuje futurism.com.
Chlapi jsou chlapi
Vědci určili, že pachatelem je stejný samec, a to na základě znaků na ploutvích, které jsou vidět na záběrech útoků.
Podle Tadamichiho Morisaky z Centra pro výzkum kytovců na univerzitě Mie je „jemné kousání“ mezi samci delfínů skákavých běžné jako způsob udržování přátelství.
„Podle mě vyhledává nějaký druh interakce s lidmi,“ řekl Morisaka časopisu Nature. „Kdyby chtěl opravdu zaútočit, mohl by se přiřítit v plné síle a zakousnout se. Na delfíní poměry ale kousání udržuje v mírné formě, takže jde pravděpodobně spíše o přátelské gesto než o plný pokus o útok.“
Tito delfíní samci se zdržují v párech a při hře si mohou dost důvěrně projevovat svou náklonnost.
„To zahrnuje chování, jako je vzájemné honění a tření druhého delfína prsními ploutvemi – což má signalizovat náklonnost – a dokonce i sexuální chování, jako je vzájemné přitisknutí penisů,“ řekl Morisaka.
Simon Allen z projektu Shark Bay Dolphin Research řekl BBC, že „hormonální výkyvy, sexuální frustrace nebo touha po dominanci mohou delfína dohnat ke zranění lidí, se kterými přichází do styku“ – je tedy možné, že v jeho dovádění je i tělesný sklon.
Přátelé nepřátelům
Delfíní osamělost je však složitější vysvětlit. Proč delfíni obecně opouštějí své tlupy – a zda lze toto chování považovat za „neobvyklé“ – je záhadou, řekl Morisaka.
I když se tento delfín možná zatím jen snaží být přátelský, existuje také možnost, že se situace změní ve skutečně nepřátelskou. Jak Morisaka vysvětluje, interakce mezi člověkem a delfínem probíhají ve fázích, počínaje „pouhým sdílením stejného prostoru“, což už máme dávno za sebou.
„Pokud interakce postoupí do další fáze, delfíni mohou začít prosazovat svou dominanci agresivním chováním, jako je přetahování se o lidi nebo nasedání na ně,“ uvedl pro časopis Nature. „Něco takového jsme viděli loni v létě, takže jsem byl velmi znepokojen.“
K poslednímu útoku došlo 20. srpna, kdy byl podle NBC pokousán na obou rukou padesátiletý muž, který se snažil delfína odehnat. A podle toho, co jsme slyšeli, to pravděpodobně naposledy nebylo.