DeepMind automatizoval proces vytváření 2D videoher

Výzkumníci v oblasti umělé inteligence ze společnosti DeepMind společnosti Google ve spolupráci s kolegy z Univerzity v Britské Kolumbii oznámili vývoj aplikace Genie, která je na bázi umělé inteligence schopna proměnit jediný obrázek v hratelný 2D virtuální svět.

Dvourozměrné videohry, jako je například Super Mario Brothers, umožňují hráčům manipulovat s postavičkou na videoobrazovce a postupovat přitom virtuálním světem. V tomto novém úsilí tým DeepMind automatizoval proces vytváření 2D videoher tím, že umožnil programu Genie přijmout jeden obrázek, například postavu před vymyšleným pozadím, a poté jej použil k vygenerování zbytku hry. To bylo možné díky tréninku na tisících hodin videa ze stovek 2D videoher.

K vytvoření Genie tým nejprve vytvořil aplikaci umělé inteligence, která byla schopna rozdělit snímky videa do milionů parametrů, které mohla použít k vytvoření nových snímků.

Poté přidali něco, co popisují jako „latentní akční model“, který na základě aktuálního snímku předpovídá, jak by mohla daná další scéna vypadat, uvádí portál Techxplore.

Dále přidali modul pro generování dynamického modelu, který odhaduje možné další sekvence na základě toho, co se naučil během tréninkové fáze. Výsledkem je řada snímků propojených dohromady a tvořících něco, co vypadá jako 2D virtuální svět.

Výzkumníci přiznávají, že Genie je stále ve vývoji. Má několik omezení, která nejsou na uvedených příkladech snadno viditelná. Například trvá velmi dlouho, než se spustí – je přibližně 20 až 30krát pomalejší než to, co by průměrný hráč považoval za normální rychlost. Dělá také mnoho chyb – může například vytvářet nerealistické světy, které nejsou hratelné. V současné době má také omezený rozsah – dokáže spustit pouze 16 snímků najednou.

Přesto tým DeepMind naznačuje, že Genie ukazuje nový krok vpřed ve vývoji videoher, protože umožňuje uživatelům vytvářet vlastní hry na základě jejich jedinečných preferencí.

zdroj: Techxplore