Dechberoucí fotografie. Webbův teleskop zachytil základní prvky života

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) se používá k mnoha různým měřením. Mimo jiné dokáže identifikovat plynná mračna, která jsou základními stavebními kameny planet, jež bychom teoreticky mohli obývat. Nyní zachytil shluk základních prvků a samotný snímek je dechberoucí, jak píše server Space.

NASA a ESA vysvětlují, že hlavními prvky, z nichž se skládá život, jsou uhlík, vodík, kyslík, dusík a síra. Právě jejich mraky „loví“ vesmírný teleskop Jamese Webba. Tyto prvky tvoří nejen cukry nebo alkohol, ale také většinu prvků naší planety, a tedy i jiných planet, na kterých by mohl vzniknout život.

Webbův dalekohled spatřil ve sbírce Chameleon oblak vzdálený 630 světelných let od Země, který by mohl být ranou fází vzniku nové planety. Modrý střed osvětluje formující se hvězda Ced 110 IRS, v pozadí je vidět spousta dalších.

Na základě získaných dat se vědcům podařilo určit, že oblak obsahuje molekuly metanolu a etanolu, nikoliv jen jednoduché prvky Objev chemických sloučenin naznačuje vývoj této oblasti oblohy. Zároveň je to vodítko ke vzniku hvězd a planet – složitější sloučeniny se běžně vyskytují v oblastech, kde se tvoří hvězdy.

Jedná se pouze o jednu z mnoha studií, které budou provedeny v rámci projektu Doba ledová. Hlavním cílem tohoto projektu je studovat prvky a pokročilejší sloučeniny ve vesmíru a identifikovat místa, kde by se jednoho dne mohl objevit život. Dnes už jen málokdo věří, že lidé jsou jedinými živými bytostmi ve vesmíru.

Zdroj: redakce, space.com