Co se stane, když spláchnete? Po zhlédnutí tohoto videa už budete dávat prkénko dolů

Většina z nás si uvědomuje, že toalety jsou místem výskytu nejrůznějších patogenů, zejména pokud jde o toalety na veřejných místech. Výzkumníci z univerzity v Coloradu ukázali, jak se mohou patogeny šířit při splachování, jak píše server TechXplore. Po zhlédnutí videa, které připravili, se nám už pravděpodobně nestane, že bychom zapomněli dát záchodové prkénko dolů.

Vědci opakovaně zkoumali, jaké patogeny můžeme najít na toaletách. Patří mezi ně nebezpečné bakterie E.coli, virus hepatitidy A, streptokoky, rotaviry, stafylokoky a dokonce salmonely. Teprve nyní se však vědci rozhodli prozkoumat jeden ze způsobů jejich šíření. Studie byla provedena na veřejných toaletách ve Spojených státech.

Toalety skrývají mnoho patogenů

Vědci použili speciální zelené lasery (jeden svítil nepřetržitě a druhý vysílal rychlé světelné pulzy) a fotografické zařízení, aby zjistili, jak se při splachování veřejného záchodu bez poklopu rychle dostávají do vzduchu drobné kapičky vody, které jsou pouhým okem neviditelné. Tyto kapičky obsahují výše uvedené patogeny, které představují riziko pro osoby používající veřejné toalety.

Vědci poukazují na to, že aerosoly uvolňované při splachování vodou obsahují částice nesoucí výše zmíněné patogeny, které jsou nebezpečné pro lidské zdraví. Znalost míry a způsobu jejich šíření může pomoci vytvořit řešení, která sníží doprovodná rizika. Patří sem zejména nové způsoby dezinfekce toalet a zdokonalená konstrukce větrání, toalet a splachování.

Výzkumem bylo zjištěno, že při spláchnutí vody vystřelují částice rychlostí 2 metry za sekundu a za 8 sekund se vznášejí 1,5 metru nad toaletou. Největší kapičky se obvykle usadí během několika sekund, ale menší kapičky (aerosoly menší než 5 mikronů nebo jedna miliontina metru) mohou zůstat viset ve vzduchu až několik minut nebo i déle. Výzkumníci upozornili, že patogeny mohou v toaletě přetrvávat po desítky spláchnutí, což znamená, že jsme vystaveni patogenům od jiných lidí.

Zdroj: redakce, techxplore.com, nature.com