Co rychle zastaví průjem
Průjem je jedním z nejnepříjemnějších zdravotních problémů, které nás mohou potkat. Nejen, že je to nepohodlné, ale může být také velmi vyčerpávající a nebezpečné, pokud se s ním rychle nezačne něco dělat. Průjem je charakterizován častými, řídkými stolicemi, které mohou být doprovázeny bolestmi břicha, křečemi a pocitem na zvracení. Může být způsoben různými faktory, jako je infekce, stres, nezdravá strava nebo určité léky.
Když nás zasáhne průjem, je naprosto zásadní dbát na dostatečnou hydrataci organismu. Průjmem totiž ztrácíme velké množství tekutin a důležitých minerálů, což může vést k dehydrataci a celkovému vyčerpání těla. Proto je nutné průběžně doplňovat ztracené tekutiny pitím dostatečného množství vody, případně řídkých čajů nebo ředěných ovocných šťáv. Ideální jsou také řídké vývary a polévky, které kromě tekutin dodají i trochu energie.
Doplňujte tekutiny
Je dobré se vyhnout nápojům, které mohou průjem a dehydrataci ještě zhoršovat. Mezi ně patří především alkohol, kofeinové nápoje jako káva nebo silný černý čaj a také slazené limonády. Tyto tekutiny mohou dráždit již tak citlivá střeva a zvyšovat ztráty tekutin.
Obecně se doporučuje při průjmu vypít alespoň 2-3 litry tekutin denně, v závislosti na intenzitě příznaků a individuálních potřebách. Pít je třeba průběžně po malých doušcích, nikoliv naráz velké objemy. Příliš rychlé pití velkého množství tekutin může totiž paradoxně průjem ještě zhoršit.
Pokud zvracíte a tekutiny neudržíte, zkuste cucat kostky ledu nebo úplně malé množství vody po lžičkách. Je potřeba doplňovat tekutiny pozvolna, i když se to zpočátku nemusí dařit. Každý doušek nebo kostka ledu se počítá.
Vyzkoušejte banány či rýži
Jakmile nás zasáhne nepříjemný průjem, je potřeba nejen dbát na pitný režim, ale také upravit jídelníček tak, aby se střeva co nejdříve zklidnila. V akutní fázi průjmu je nejlepší na 24-48 hodin přejít na velmi lehce stravitelná jídla, která nezatěžují trávení.
Osvědčenou volbou jsou banány, které obsahují důležitý draslík a pomohou zahustit stolici. Vařená rýže, působí na střeva zklidňujícím účinkem a dodá potřebnou energii. Další vhodnou potravinou je suchý opečený toast, piškoty nebo starší bílé pečivo, které již není tak nadýchané. Dopřát si můžete také jablečné pyré nebo vařenou mrkev, které jsou bohaté na pektin podporující zahuštění stolice.

V prvních dnech průjmu je lepší se naopak vyhnout tučným, smaženým a kořeněným jídlům, která dráždí zažívací trakt. Nevhodné jsou také kyselé potraviny jako citrusové plody nebo kyselé zelí. Mléčné výrobky sice často průjem nezpůsobují, ale někdy mohou zvyšovat plynatost a křeče. Proto je lepší je v akutní fázi také vynechat.
Důležité je jíst menší porce několikrát denně, ne velká a objemná jídla naráz. Příliš velké množství jídla najednou může totiž zhoršovat křeče a bolesti břicha. Zkuste jíst pomalu a každé sousto důkladně rozkousat.
Pomoct může i mrkvová polévka či voda z rýže
Když nás zastihne průjem, často se uchylujeme k lékům z lékárny. Existuje však řada přírodních způsobů a babských rad, jak s průjmem bojovat a rychle ho zastavit. Naše babičky spoléhaly na sílu přírody a jednoduché triky, které dokázaly zažehnání střevních potíží výrazně urychlit.
Jedním z nejúčinnějších přírodních pomocníků je rýžový odvar. Rýže obsahuje látky, které dokáží zklidnit podrážděná střeva a zastavit průjem. Příprava odvaru je snadná – stačí uvařit rýži ve větším množství vody, než je obvyklé, následně ji scedit a výslednou tekutinu pít po malých doušcích během dne. Rýžový odvar nejen zastavuje průjem, ale také doplňuje ztracené tekutiny a minerály.

Dalším tipem z přírodní lékárny je mrkvová polévka. Mrkev je bohatá na vlákninu, která napomáhá stabilizaci stolice. Navíc obsahuje důležité vitamíny a minerály, které tělo při průjmu ztrácí. Pro přípravu polévky stačí rozmixovat uvařenou mrkev s trochou zeleninového vývaru a podávat vlažnou. Teplá mrkvová polévka uklidní střeva a dodá tělu potřebné živiny.
Naše babičky vsázely i na borůvky
Možná vás překvapí, že i obyčejné borůvky dokáží s průjmem účinně bojovat. Borůvky obsahují látky zvané taniny, které mají stahující účinky na střevní sliznici a pomáhají tak průjem zastavit. Připravte si silný borůvkový čaj zalitím sušených borůvek horkou vodou a nechte louhovat. Čaj pijte po malých doušcích během dne. Borůvky navíc působí protizánětlivě a jsou bohaté na antioxidanty, takže prospějí celkovému zdraví.
V neposlední řadě je skvělým pomocníkem proti průjmu kurkuma. Toto koření má silné protizánětlivé a antibakteriální účinky, které pomáhají zklidnit podrážděný trávicí trakt. Kurkumu můžete přidat do jídla, například do rýže nebo polévky, nebo si připravit kurkumové mléko. Stačí rozmíchat lžičku kurkumy v horkém mléce a osladit medem. Nápoj pijte dvakrát až třikrát denně.