Co lze očekávat od Iphonu 14?

Zvěsti naznačují, že „iPhone 14“ by mohl zůstat téměř totožný s iPhonem 13, ale model mini bude vyměněn za 6,7palcový iPhone Max. Nové designy, procesory a fotoaparáty mohou být vyhrazeny pro profesionální řadu, protože Apple dále rozlišuje mezi základními a prémiovými modely.

Základní informace

  • Velikost displeje 6,1 a 6,7 palce
  • Žádná verze mini
  • Port Lightning
  • Výřez v displeji zůstává
  • Procesor A15, nikoli A16

Společnost Apple údajně chystá významnou změnu v řadě „iPhone 14“. Rozdíl mezi standardními a profesionálními modely se rozšíří, ale výběr pro zákazníky by měl být snazší, protože mezi nimi budou jasně vymezené hranice.

Společnost Apple má tendenci opakovaně používat designové jazyky produktů po několik vydávacích cyklů, aby snížila výrobní náklady a zvýšila marže. Plochý redesign u iPhonu 12 se přenesl i do iPhonu 13, jen s několika úpravami vnějšího krytu. Drastický redesign pro iPhone 2022 může být pro obvyklý aktualizační cyklus společnosti Apple předčasný, ale možný.

Zatímco Apple někdy označoval aktualizace iPhonů pomocí pojmenování „s“, od iPhonu XS tak nečiní. Proto budeme iPhone 2022 v celém textu označovat jako „iPhone 14“.

Funkce telefonu IPhone 14

Funkce a soubor funkcí iPhonu jsou do značné míry závislé na aktualizacích systému iOS. Kromě změn procesoru a aktualizací fotoaparátu lze na hardwaru provést jen málo změn, které by zásadně změnily fungování systému iOS.

Společnost Apple dříve představila funkce jako Force Touch a Face ID, které způsobily, že se kolem nich objevily funkce operačního systému. Například přejetí prstem dolů z kteréhokoli rohu kolem výřezu otevře různé nabídky, což je něco, co bylo implementováno kolem existence soustavy snímačů True Depth.

Fotoaparát

Očekává se, že společnost Apple bude i nadále nabízet systém dvou fotoaparátů pro „iPhone 14“. Jeden je 12Mpx širokoúhlý objektiv a druhý je 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv.

Fotoaparát iPhonu je jedním z nejdůležitějších aspektů zařízení, protože je jednou z nejpoužívanějších funkcí. Společnost Apple obecně přidává do svých fotoaparátů nové možnosti každou generaci, i když samotný hardware se příliš nemění.

Model iPhone 13 Pro dostal nový ultraširokoúhlý objektiv s automatickým ostřením, což společnosti Apple umožnilo zavést režim makrofotografie. Tato funkce by mohla proniknout i do standardních iPhonů, protože i ty mají ultraširoký objektiv.

Již dlouho se proslýchá, že by společnost Apple mohla u svých profesionálních iPhonů přejít na 48Mpx širokoúhlé fotoaparáty. Tento upgrade by znamenal výrazný skok ve fotografických schopnostech, ale bude vyhrazen pro nejvyšší třídu. Očekávejte tedy, že standardní modely si zachovají 12MP fotoaparáty.

Očekává se, že všechny modely iPhone 14 budou mít objektivy se 7 prvky neboli 7P. Kvalita optiky by však byla lepší u profesionálních modelů.

Další potenciální vylepšení by mohl přinést selfie fotoaparát. Apple by mohl přejít na 12MP ultraširoký objektiv, který by do iPhonu přinesl funkci Center Stage. Řady Mac a iPad mají k této funkci přístup, takže je přirozené, že by se dostala i do nejoblíbenějšího zařízení FaceTime.

Pověst sdílená koncem dubna 2022 naznačuje, že by Apple mohl vylepšit selfie kameru s širší clonou f/1,9 oproti f/2,2. Společnost by také mohla přidat automatické ostření pro lepší sledování zaostření při videohovorech a hovorech FaceTime.

Displej

Pověsti nesdělily žádné podrobnosti o tom, co by mohl displej „iPhonu 14“ získat z hlediska technologie nebo materiálů. Jasně však hovořily o funkci, která se do standardních modelů nedostane – ProMotion.

Displej s proměnlivou obnovovací frekvencí 120 Hz se do základních iPhonů v roce 2022 nedostane a podle analytika dodavatelského řetězce displejů Rosse Younga je to z důvodu omezení dodávek. Funkce nemusí být nutně vyhrazena pro profesionální modely a bude k dispozici, jakmile dodavatelský řetězec bude moci zvýšit poptávku, možná v roce 2023 v „iPhonu 15“.

Procesor

Další rozdíl mezi standardními a profesionálními iPhony může přijít v roce 2022. A16 by mohl být vyhrazen pro „iPhone 14 Pro“, zatímco A15 by se opět používal pro standardní modely. Pověsti nesdělily, proč by takové rozlišení existovalo, ale není to poprvé, co Apple zvažuje použití různých generací čipů v nových verzích. Modely iPhone 5c a iPhone 5s byly vydány ve stejnou dobu, ale používaly procesory A6, respektive A7.

Kuo uvádí, že Apple by ve všech modelech „iPhone 14“ použil 6 GB RAM, což by bylo více než 4 GB v iPhone 13 a iPhone 13 mini. To znamená, že procesor A15 použitý ve standardních modelech bude mít pravděpodobně podobný výkon jako iPhone 13 Pro.

Zdroj: appleinsider.com