Vyplatí se investovat do iPhonu 14? Čím se liší od iPhonu 13?
Už rok po představení iPhonu 13 jsme se dočkali jeho nástupce – iPhonu 14. Novější model se chlubí vyšší operační pamětí nebo výkonným čipem A15 Bionic s přidaným grafickým jádrem. Vyplatí se koupě iPhonu 14?
Rozdíly na první pohled nepoznáte, skrývají se uvnitř telefonu
Ačkoliv má iPhone 14 větší konstrukci těla, jeho displej zůstal stejně velký jako u iPhonu 13. Čip, který telefon pohání, nepřekvapí něčím novým – jedná se totiž o A15 Bionic, který najdete i v předchozím iPhonu 13. I tak se jedná o velmi výkonný hardware, se kterým telefon pošlape naprosto plynule. Upgrade nastal u operační paměti ze 4 GB na 6 GB, což například prodlouží výdrž baterie o hodinu.
Ve výbavě nechybí podpora 5G, NFC pro bezkontaktní platby nebo rychlé Bluetooth 5.0. Velkou novinkou je vyslání SOS zprávy přes satelit na oběžné dráze, což oceníte v případě nečekaného nebezpečí a v místech se špatným signálem.
Rozlišení fotoaparátu zůstalo na 12 MPx, ale na druhou stranu iPhone 14 fotí lépe v noci než jeho rok starý předchůdce. Využívá totiž technologii Photogenice Engine, která se stará o nejlepší možné vykreslení hloubky ostrosti a podání barev. Všechny nadšence videí pak dostane Action Mode se speciální stabilizací pro natáčení dynamických videí v pohybu.
Výřez v displeji nahradil Dynamic Island
Další novinky od vývojářů Applu najdete u iPhonu 14 Pro, který se dočkal zásadnějších změn. Může mít neustále zapnutou obrazovku díky funkci Always on, zbavil se výřezu v displeji a jeho fotosoustava se dočkala až 48Mpx rozlišení.
Nejvýraznější novinkou je Dynamic Island – tak Apple nazývá podlouhlý průstřel v displeji, který nahradil pevně daný výřez. Zobrazí vám například miniaturu hudebního přehrávače, zbývající kapacitu baterie, časovač, nebo s ním odemknete telefon přes Face ID. Ukáže také informace o spárovaných zařízeních jako například Air Pods nebo Apple Watch SE 2022.