Co chybí iPhonu 13? Užitečné funkce, které má Android

iPhone 13 nabízí spoustu vylepšení, ale Samsung, Google, Xiaomi a další výrobci telefonů se systémem Android mají v některých ohledech stále náskok.

Jak píše server CNet, Apple dal majitelům iPhonů spoustu důvodů k radosti u iPhonu 13. Od nového filmového režimu videa až po delší výdrž baterie a další úložný prostor je iPhone 13 vítaným vylepšením oproti svému předchůdci. Ve srovnání s konkurenty s Androidem, jako je například Samsung Galaxy S21, však telefonům Apple stále chybí několik užitečných funkcí.

Design bez výřezů

Výřez iPhonu 13 není tak široký jako u iPhonu 12, ale rozhodně je vidět. Mnoha výrobcům zařízení se systémem Android se naopak podařilo navrhnout obrazovky s výřezy pro fotoaparát, které jsou sotva viditelné, takže přední strana telefonu působí spíše jako bezešvá skleněná deska.

Například smartphony Galaxy S21 společnosti Samsung mají malý otvor pro fotoaparát umístěný v blízkosti horní části displeje a podobné konstrukce implementuje do svých vlajkových zařízení od uvedení modelu Galaxy S10 v roce 2019. Totéž mají i telefony Pixel 5a a OnePlus 9.

Možná však existuje dobrý důvod, proč je výřez iPhonu větší než výřez telefonů se systémem Android. Výřez iPhonu neobsahuje jen selfie kameru, ale také senzory pro rozpoznávání obličeje Apple Face ID. Funkce Face ID je obecně považována za nejbezpečnější ověřovací metodu.

Obrazovka, která dokáže zobrazit čas a události kalendáře, i když je v režimu spánku.

Po vypnutí displeje iPhonu se telefon promění v nečinný černý obdélník. Mnoho moderních telefonů se systémem Android však dokáže zobrazovat informace, jako je čas a události kalendáře, i když je obrazovka uspaná. Výrobci zařízení včetně společností Samsung, Google a Xiaomi tomu říkají Always On Display.

Možnost nabíjet jiná zařízení

Mnoho lidí má ve zvyku nabíjet své telefony přes noc. Pokud však vlastníte chytré hodinky nebo bezdrátová sluchátka, je velká pravděpodobnost, že jste je alespoň jednou zapomněli nabít.

Telefony se systémem Android, jako je Galaxy S21 od společnosti Samsung, Pixel 5 od společnosti Google a starší telefony Galaxy, například S20 a S10, mají funkci, která může být v takových situacích užitečná. Samsung ji nazývá Wireless Power Share a Google Battery Share, ale v podstatě dělají totéž. Zadní strany těchto zařízení mohou sloužit jako bezdrátové nabíjecí podložky pro produkty kompatibilní se standardem bezdrátového nabíjení Qi, který se nachází na většině moderních telefonů a příslušenství.

Snímač otisků prstů v displeji

Face ID od Applu většinou funguje dobře, ale ne, když máte na obličeji roušku. Pokud vlastníte iPhone bez hodinek Apple Watch, pravděpodobně se vám stýská po starých časech, kdy k odemknutí iPhonu stačilo položit palec na domovské tlačítko.

To se bohužel s iPhonem 13 nezmění. Výrobci telefonů se systémem Android, jako je Samsung a OnePlus, naopak volí jiný přístup. Samsung zabudovává snímače otisků prstů do displejů svých telefonů Galaxy S od uvedení modelu Galaxy S10. Čtečku otisků prstů integrovanou do displejů najdete také u telefonů OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro.

Nabíjecí konektor, který je kompatibilní s ostatními zařízení

iPhone 13, obsahuje pro nabíjení, stejně jako ostatní iPhony konektor Lightning společnosti Apple. iPhone 13 můžete nabíjet také prostřednictvím nabíječky Apple MagSafe nebo standardní bezdrátové nabíječky Qi, ale pokud jej chcete připojit k síti, budete muset použít zmíněný Lightning.

Je škoda, že iPhone nepodporuje USB-C, přestože je to standard pro nabíjení iPadu Air, iPadu Pro, notebooků MacBook a zbrusu nového iPadu Mini od společnosti Apple.

USB-C je zavedeným standardem nabíjení v zařízeních se systémem Android, ať už si kupujete telefon od Samsungu, OnePlus, Googlu nebo Motoroly. Netřeba dodávat, že tyto přiložené kabely USB-C jsou mnohem všudypřítomnější a užitečnější než kabely iPhonu, protože je můžete používat i s jinými zařízeními a příslušenstvím.

Není jasné, zda se někdy dočkáme toho, že se USB-C dostane i do iPhonu. Apple údajně pracuje na iPhonu bez portů a jeho nabíjecí systém MagSafe se rozhodně jeví jako krok tímto směrem.

Zdroj: cnet.com