Člověk zničil téměř 70 procent divoké přírody. A stačilo k tomu jen 50 let
Server Living Planet Report 2022 představuje krutou pravdu o stavu divoké přírody. Z ní vyplývá, že od roku 1970 se populace volně žijících zvířat zkoumaných po celém světě snížily v průměru o 69 % a tento trend se vůbec nezpomaluje. Viníkem toho jsme my lidé, konkrétně naše činnosti, které ničí životní prostředí.
Světový fond na ochranu přírody (WWF), mezinárodní nevládní a ekologická organizace, zveřejnil nejnovější vydání své zprávy Living Planet Report 2022. Cílem dokumentu je poskytnout přehledný obraz o vývoji populací volně žijících druhů zvířat (savců, ptáků, plazů, obojživelníků a ryb) na celém světě a informace o současném stavu ekosystémů.
WWF hlásí katastrofální pokles populací volně žijících živočichů a rostlin
Čísla uvedená v dokumentu nejsou optimistická. Z nich vyplývá, že nám zbývá pouze 31 procent. „živé planety“ a průměrný pokles sledovaných populací volně žijících živočichů mezi lety 1970 a 2018 činil 69 %. Největší pokles byl zaznamenán ve Střední Americe a Karibiku. Zde došlo k 94% poklesu populací volně žijících živočichů během 48 let.
Ve stejném období se velikost sledovaných populací volně žijících zvířat snížila o 66 % v Africe a o 55 % v tichomořské Asii. Celkově nejvíce utrpěly populace sladkovodních druhů. Právě ty se vymykají ostatním skupinám, u nichž byl zaznamenán pokles o celých 83 %.
Co stojí za těmito katastrofálními poklesy? Jedná se především o ekologicky destruktivní lidskou činnost. Odborníci poukazují na ničení a úbytek stanovišť, nadměrné využívání, šíření invazních druhů, znečištění a změnu klimatu. Tyto faktory mají negativní dopad nejen na populace volně žijících živočichů, ale také na mnoho aspektů našeho života.
Zpráva hovoří o ohrožení lidského zdraví, blahobytu a dokonce i potravinové bezpečnosti. Z tohoto důvodu bychom se měli pustit do boje za zastavení změny klimatu a úbytku biologické rozmanitosti, protože ještě není pozdě zvrátit katastrofální vývoj v divoké přírodě.
Odborníci vycházeli z různých zdrojů z celého světa a z takových ukazatelů biologické rozmanitosti, mapovacích a analytických nástrojů a technik, jako je index živé planety (LPI), zelený status IUCN, index červeného seznamu IUCN (RLI) nebo mapy rizik pro biologickou rozmanitost.
Zdroj: livingplanet.panda.org, worldwildlife.org, redakce