Čínské minometné granáty na Ukrajině. Jakou mají sílu a jak se tam dostaly?
Na Ukrajině se nachází velké množství různého vojenského vybavení, které často dodávají třetí země. Tentokrát Ukrajinci našli v ruském skladu čínské minomety ráže 60 mm. Vysvětlíme vám, jak se tam dostaly.
Původní spekulace hovořily o tom, že tyto minometné granáty měly být součástí čínské, případně severokorejské vojenské pomoci Rusku. Tyto zbraně mohly pocházet z ukrajinského skladu, který předtím obsadili Rusové. Rusko podle dostupných zdrojů minomety ráže 60 mm nepoužívá a je možné, že se střely dostaly na Ukrajinu přes třetí zemi bez vědomí Číny.
Již byly zaznamenány případy použití íránských minometů Ukrajinci, které dodaly USA, nebo pákistánské munice ráže 122 mm, kterou pravděpodobně získala Velká Británie. Byly zaznamenány i případy použití minometných granátů japonské výroby, které pamatují období korejské války, jak uvedl server Rferl.
Totéž se mohlo stát s čínskými minometnými granáty, které mohly být například kdysi zabaveny USA v rámci konfiskace zbraní pašovaných do Jemenu, nebo mohly být zakoupeny v zemi s dobrými vztahy s Čínou. V tomto případě mohl být zdrojem některý z balkánských států, například Albánie, Srbsko nebo Černá Hora.
Zdá se, že náboje byly vyrobeny v roce 1975 a Ukrajinci byli viděni, jak používají náboje stejného ročníku již dříve. Minomety ráže 60 mm mohou v závislosti na modelu (délka hlavně a maximální provozní tlak) a použitých střelách a prachových náplních ostřelovat cíle na vzdálenost 1-3,5 km. Dostřel minometných granátů této třídy je výrazně vyšší než 10 m.
V každém případě byly střely vráceny svému předchozímu majiteli a kromě použití v minometech je lze použít i v tchajwanských bezpilotních letounech Revolver 860.
Zdroj: rferl.org, Twitter, redakce