Víme, na které místo na Měsíci dopadne zbytek čínské rakety. Stane se to dnes!

Měsíc, naše přirozená družice získá nový kráter, a to kvůli vesmírnému odpadu z čínské rakety, píše web Archyde.

Dnes na Měsíc omylem dopadne vyhořelý raketový stupeň. Topografická mapa kráteru Hertzsprung na odvrácené straně Měsíce pořízená sondou Lunar Reconnaissance Orbiter ukazuje, kam se má zřítit chybně navedený kus zbytku raketového stupně.

Hertzsprung je obrovský kráter nacházející se na odvrácené straně Měsíce a tudíž není pozorovatelný přímo ze Země. Prochází jím lunární rovník. Má průměr 536 km, pojmenován je podle dánského astronoma Ejnara Hertzsprunga. Jeho dno je velmi temné, je totiž vyplněno tmavým mořským materiálem podobně jako měsíční moře na přivrácené straně Měsíce. Vnější okrajový val je narušen dopady četných meteoritů, obsahuje řadu malých kráterů.

Jedná se o jeden z nejvýznačnějších kráterů odvrácené polokoule Měsíce. Hertzsprung sousedí na severovýchodě s kráterem Michelson, na západě s kráterem Vavilov. Dále na východo-jihovýchod lze nalézt rozlehlý kráter Koroljov.

Odpad, který na toto místo dopadne, váží asi 4,5 tuny, je dlouhý asi dvanáct metrů, do zadní strany Měsíce má narazit dnes, v pátek 4. 3. 2022 odpoledne rychlostí 9300 kilometrů za hodinu, vytvoří tam 10 až 30metrový kráter a zvedne spoustu měsíčního prachu.

Zdroj: archyde.com; wikipedia