Čínská povinná mobilní aplikace pro sportovce a návštěvníky olympiády cenzuruje vše, co se komunistické straně nelíbí
Čínská oficiální a povinná aplikace pro zimní olympijské hry 2022 má možnost blokovat více než 2 000 slov a frází, zjistila digitální forenzní analýza, píše server Business Insider.
Čína zavedla aplikaci MY2022, aby sledovala zdravotní stav účastníků, zapojovala se do chatů a informovala lidi o průběhu. Aplikaci si musí stáhnout všichni sportovci a návštěvníci. Analýza, kterou v úterý zveřejnila laboratoř CitizenLab na Torontské univerzitě, však zjistila, že aplikace má bezpečnostní nedostatky a obsahuje také funkci s názvem „illegalwords.txt“.
Seznam textů obsahoval 2 442 klíčových slov, která jsou „v Číně považována za politicky citlivá“, uvádí se ve zprávě. Podle zprávy je tato funkce v aplikaci v současné době neaktivní. Mezi příklady zakázaných slov a frází v čínštině patří „Čína zlo“ a „Číňané jsou všichni psi“.
Na seznamu jsou také fráze v ujgurštině „nucené hlídky“ a „nucené demolice“, což jsou zjevné odkazy na demolice mešit v oblasti Sin-ťiang, kde Čína sleduje a nejméně od roku 2016 zadržuje v převýchovných táborech více než milion příslušníků muslimské většiny. Na seznamu jsou také slova „svatý Korán“ v ujgurštině.
Čínské aplikace a stránky sociálních médií mají za sebou dlouhou historii cenzury obsahu, od vymazávání odkazů na masakr na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 z internetu až po umlčování informátorů covid-19. Aplikace pro živé vysílání YY a platforma pro zasílání zpráv WeChat již cenzurují řadu ujgurských slov, uvádí zpráva CitizenLab.
Uživatelé aplikace MY2022 mohou také nahlásit komentáře, které považují za „politicky citlivé“, uvádí zpráva.
„Funkce nahlašování není pro čínské aplikace nová ani neobvyklá. Může však potenciálně vést k netransparentnímu odstraňování obsahu a škodlivému nahlašování,“ uvedli výzkumníci. V úterý australská společnost Internet 2.0 zabývající se kybernetickou bezpečností doporučila sportovcům cestujícím na hry, aby si s sebou vzali náhradní telefony.
Zpráva CitizenLab také zdůraznila, že aplikace má několik bezpečnostních chyb v tom, jak nakládá se soukromými informacemi uživatelů. Čínské velvyslanectví v kanadské Ottawě ve středu uvedlo, že zpráva CitizenLab byla nepřesná.
Zdroj: businessinsider.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]