Čína se poučila z války na Ukrajině a vyvinula novou zbraň. O co se jedná?

Válka na Ukrajině je skvělým testovacím polem pro nové zbraně i způsoby jejich použití. To je jeden z důvodů, proč je průběh bojů sledován s velkou pozorností. Jednou ze zemí, která na základě zkušeností z Ukrajiny pracuje na metodách boje proti novým hrozbám, je Čína, jak píše server EurAsian Times.

Poučení z ukrajinského konfliktu se analyzuje nejen v sousedních státech, ale také v Číně. Závěry se týkají mimo jiné obrany proti bezpilotním letounům, které, spolu s řízenými střelami, představují pro Ukrajinu vážný problém.

Ukrajinská protivzdušná obrana, ačkoli je rozsáhlá a podporovaná dodávkami vybavení ze Západu, není schopna účinně bránit kriticky důležitá zařízení před masivními útoky.

Řešení tohoto problému právě hledají i Číňané.

Během vojenských manévrů s názvem Zhejiang Golden Shield 2022 si čínské úřady procvičily fungování protivzdušné obrany a součinnost místní civilní správy s armádou. Jedním z prvků cvičení byla ochrana kritické infrastruktury, v tomto případě skladů pohonných hmot.

Jejich ochranu zajišťovala armáda, vybavená mimo jiné tanky, ale nápadná nebyla pozemní síla, nýbrž neobvyklá snaha chráněná zařízení chránit před útoky bezpilotních letounů.

V blízkosti skladů pohonných hmot se vznášely černé balóny. Toto řešení se běžně používalo během první a druhé světové války. Balóny pak sloužily jako vzdušné štíty strategicky důležitých objektů, chránily přístavy, letiště nebo, jako během bitvy o Británii, Londýn.

Jak toto zařízení funguje?

Úkolem zátarasových balónů je vytvářet ve vzduchu fyzickou překážku, která brání leteckým operacím, především v malých výškách.

Překážkou nejsou ani tak samotné balóny, ale kovová lana, která se táhnou od země. Známé jsou také bariéry tvořené sítěmi nataženými mezi několika vertikálně umístěnými balóny.

Čína se k této zkušenosti nyní vrací. Navíc byl během akce Zhejiang Golden Shield 2022 systém vzdušných bariér doplněn dalším neobvyklým opatřením – pyrotechnickými závěsy, které po odpálení zvedly do vzduchu clonu kouře a prachu do výšky desítek metrů, což mohlo sloužit k zastínění cíle v závěrečné fázi letu dronu kamikadze nebo ke zmatení jeho naváděcího systému.

Zdroj: redakce; Twitter; EurAsian Times