Čína má revoluční generátor, se kterým získá hypersonické zbraně budoucnosti

Čínští vědci tvrdí, že jedna působivá exploze v rázovém tunelu dokáže proměnit horký plyn v nejsilnější hypersonický generátor, který je dostatečně výkonný k nabíjení vojenských laserů, kolejových děl, mikrovlnných zbraní a dalších zařízení, jak píše server Popular Mechanics.

Nový hypersonický generátor přemění jedinou detonaci v rázovém tunelu na dostatečný elektrický proud pro napájení budoucích hypersonických zbraní.

Čínským vědcům se podařilo pomocí řízené detonace přeměnit horký plyn na plazmu plnou proudících iontů, které se přemění na elektrický proud. Rázové vlny urychlily stlačený plyn argon na 14násobek rychlosti zvuku, nabitá plazma naplněná ionty pak procházela magnetohydrodynamickými generátory a vytvářela elektrický proud o výkonu až 212 kilowattů při spotřebě 1 litru plynu.

„Má velkou kapacitu a vysokou účinnost,“ píší vědci. „Nejsou potřeba žádné meziprodukty pro skladování energie. Energii lze pro nabíjení přenášet přímo bez výkonného spínače. Zařízení lze rychle uvést do provozu.“ Generátor nemá žádné rotující části, což zvyšuje účinnost a snadnost použití.

Některé dnes vyvíjené zbraně vyžadují až gigawatt příkonu. Vědci tvrdí, že to dokáží vyrobit s 5012 litry hypersonické plazmy. Čína však zatím není připravena nový systém zavést. Je třeba vyřešit mnoho logistických překážek, například jak přepravit zařízení, které vyžaduje řízenou detonaci, a jak během přepravy snadno manipulovat s plynem potřebným pro druhou nálož. Pokud však příští verze nabídne automatické dobíjení, získají čínské hypersonické zbraně obrovskou energetickou injekci.

Zdroj: redakce, popularmechanics.com